Բաքուն փորձում է Բեյրութի «պղտոր ջրում ձուկ որսալ»
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանի սոցիալ-տնտեսական ծանր իրադրության ֆոնին օգոստոսի 4-ին Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունը որոշ երկրների համար Լիբանանում իրենց ազդեցությունը տարածելու նոր հնարավորություն ստեղծեց։ Աղետից հետո տարբեր երկրներ հայտարարեցին Լիբանանին օգնելու պատրաստակամության մասին։ Այդ երկրիների թվում էր նաև Ադրբեջանը։
Օգոստոսի 5-ին Լիբանանի պաշտոնակցի հետ հեռախոսազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ Բաքուն ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերի  Լիբանանին։ Նույն օրն ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ  Ադրբեջանի վարչապետը Լիբանանին 1 մլն դոլարի ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելու մասին հրամանագիր է ստորագրել։ Այս որոշումը, սակայն, ադրբեջանցիների շրջանում ոգևորություն չառաջացրեց, ընդհակառակը։
Հանրային դժգոհության հիմնական ուղերձները կարելի է ամփոփել այս երկու ձևակերպման մեջ․
• «Լիբանանին օգնելը հավասարազոր է հայերին ու Հայաստանի օգնելուն»,
• «Սեփական ժողովրդին ե՞րբ եք օգնելու»։
Քննադատություններին ի պատասխան՝ իշխանական քարոզչական ռեսուրսներն էլ Լիբանանին օգնելը բացատրեցին նրանով, որ այդ քայլը նպաստելու է․
• Ադրբեջանի միջազգային հեղինակության բարձրացմանը,
• Լիբանանում Ադրբեջանի մասին «հայերի ստեղծած» բացասական պատկերացումների փոփոխմանը,
• Լիբանանում հայերի դիրքերի թուլացմանը։
Առհասարակ հարկ է նշել, որ վերջին մի քանի ամիսներին՝ կորոնավիրուսի համաճարակի տարածմանը զուգահեռ, երևան եկան նաև Ադրբեջանի «հումանիտար նկրտումները»։
Մարտի 6-ին հայտնի դարձավ, որ կորնավիրուսի դեմ պայքարում Ադրբեջանը ԱՀԿ-ին 5 մլն դոլարի օգնություն է հատկացրել։ Հաջորդ օրը՝ հայտարարվեց նաև Իրանին 5 մլն դոլարի օգնություն տրամադրելու մասին։ ԱՀԿ-ին նույնքան ֆինանասական միջոցներ Բաքուն հատկացրեց նաև ապրիլին՝ «Չմիավորման շարժման երկրների աջակցելու նպատակով»։ Հետագայում եղան նաև հայտարարություններ մի քանի այլ երկրների ֆինանսական և նյութական աջակցություն ցուցաբերելու մասին։
Արդեն հուլիսի 8-ին Ալիևը հայտարարեց, որ Բաքուն կորոնավիրուսի դեմ պայքարում աջակացություն է ցուցաբերել 30-ից ավելի երկրի։
Սակայն, կորոնավիրուսային «օգնության» դեպքերում հասարակության դժգոհության պատճառը հիմնականում այն էր, որ երկրի սոցիալ-տնտեսական և կորոնավիրուսային խնդիրների ֆոնին Բաքուն միլիոնավոր դոլարների օգնություն էր ցուցաբերում այլ երկրների: Իսկ Լիբանանի պարագայում առաջնահերթ էր այն, որ օգնություն է ցուցաբերվում «հայամետ երկրի» (այսպիսին էր վերաբերմունքը նաև Իրանի դեպքում)։
Ուստի ադրբեջանական քարոզչամեքենան այս անգամ ստիպված եղավ բացատրել իր «հումանիտար առաքելության» իրական նպատակները, և ներկայացնել, թե իրականում ինչի վրա են ծախսվում այդ գումարները։
Անշուշտ, Բաքվի նման ակտիվությունը հետապնդում է այլ նպատակներ և, մասնավորպես, միտված է տվյալ երկրներում ադրբեջանամետ դիրքորոշում ձևավորելուն, անհրաժեշտության դեպքում ադրբեջանպաստ հայտարարություններ և գործողություններ կորզելուն։ Եվ սա հատկապես կարող է կիրառվել Արցախյան հակամարտության հարցում։
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանում շտապեցին նաև պահանջել իրենց օգնության փոխհատուցումը։ Օրինակ հունիսին պատգամավոր Նասիմ Մահամալիևը, Եվրոպայի խորհրդին մեղադրելով հայանպաստ գործունեության մեջ, պնդում էր, որ կառույցը  պետք է Ադրբեջանի նկատմամբ «արդարացի դիրքորոշում ցուցաբերի, քանի որ Բաքուն կորոնավիրուսի դեմ պայքարում մի շարք երկրների է օգնել»։

Баку пытается поймать рыбку и в “мутной воде” Бейрута
Взрыв в Бейруте, произошедший 4 августа, на фоне тяжелой социально-экономической ситуации в Ливане создал для некоторых стран новую возможность расширить свое влияние в Ливане. После катастрофы различные страны заявили о своей готовности помочь Ливану. В числе этих стран оказался и Азербайджан.
5 августа в телефонном разговоре с ливанским коллегой президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Баку окажет финансовую поддержку Ливану. В тот же день стало известно, что премьер-министр Азербайджана подписал указ об оказании Ливану финансовой помощи в размере 1 млн долларов. Однако это решение не вызвало воодушевления среди азербайджанцев, наоборот.
Общественное недовольство можно подытожить в двух формулировках:
• Помощь Ливану равносильна помощи армянам и Армении;
• А когда вы поможете собственному народу?
В ответ на критику властные пропагандистские ресурсы объяснили помощь Ливану тем, что этот шаг будет способствовать:
• Повышению международного авторитета Азербайджана;
• Изменению отрицательных представлений “созданных армянами об Азербайджане в Ливане”;
• Ослаблению позиций армян в Ливане.
Вообще следует отметить, что за последние несколько месяцев, параллельно с  эпидемией COVID-19, в появились и “гуманитарные амбиции” Азербайджана.
6 марта стало известно, что для борьбы с COVID-19 Азербайджан выделил ВОЗ $ 5 млн. На следующий день было объявлено о предоставлении Ирану помощи в размере $ 5 млн. Баку выделил ВОЗ столько же финансовых средств и в апреле для оказания содействия странам Движения неприсоединения. В дальнейшем были заявления и о финансовой и материальной помощи нескольким другим странам.
Уже 8 июля Алиев заявил, что Баку в борьбе с COVID-19 оказал поддержку более чем 30 странам.
Однако причиной недовольства общества в случае коронавирусной “помощи” в основном было то, что на фоне социально-экономических и коронавирусных проблем в стране Баку оказывал помощь другим странам на миллионы долларов. А в случае с Ливаном первоочередным было то, что помощь оказывается “проармянской стране” (так было и в случае с Ираном).
Поэтому на этот раз азербайджанская пропагандистская машина была вынуждена объяснить истинные цели своей “гуманитарной миссии” и представить, на что в действительности тратятся эти деньги.
Несомненно, подобная активность Баку преследует иные цели и, в частности, нацелена на формирование в данных странах проазербайджанской позиции, в случае необходимости, на извлечение проазербайджанских заявлений и действий. И это особенно может быть применено в вопросе Арцахского конфликта.
Примечательно, что в Азербайджане уже поспешили потребовать компенсацию за помощь. Например, в июне депутат Насим Махамалиев, обвинив Совет Европы в проармянской деятельности, утверждал, что структура должна “проявить справедливую позицию в отношении Азербайджана, поскольку Баку помог ряду стран в борьбе с COVID-19”.