Պայթյունը պետք է նոր ժամանակաշրջանի սկիզբ դառնա. Մակրոնը շրջել է Բեյրութի փողոցներով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ժամանել է Բեյրութ և այցելել պայթյունից տուժած շրջաններ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ալ-Ջազիրա» հեռուստաալիքը, Ֆրանսիայի նախագահի այցի կապակցությամբ բազմաթիվ լիբանանցիներ են հավաքվել փողոցներում՝ ողջունելու նրան և խնդրելու՝ օգնել «կոռուպցիոն ռեժիմին վերջ տալուն»:
«Ես տեսնում եմ ձեր զգացմունքները, ձեր տխրությունը, ցավը, որոնք արտացոլվում են ձեր դեմքին, այդ պատճառով էլ ես այստեղ եմ»,- ասել է Մակրոնը՝ խոստանալով ավելի շատ բժշկական և այլ տեսակի օգնություն ուղարկել Լիբանան:
Նրան շրջապատող բազմությունը շարունակ վանկարկել է. «Հեղափոխություն, ժողովուրդն ուզում է ռեժիմի տապալում»:
Իր հերթին, Ֆրանսիայի նախագահը հավելել է, որ քաղաքական փոփոխությունը նույնպես անհրաժեշտ է, ու այս պայթյունը պետք է նոր ժամանակաշրջանի սկիզբ դառնա:
«Հուսով ենք, որ օգնությունը կհասնի լիբանանցի ժողովրդին և ոչ թե կոռումպացված առաջնորդներին»,- ի պատասխան՝ նշել է լիբանանցիներից մեկը:
«Երաշխավորում եմ դա. օգնությունը չի հայտնվի կոռումպացված ձեռքերում: Ես կխոսեմ քաղաքական ղեկավարության հետ, ես այստեղ եմ, որ նրանց նոր քաղաքական պայմանագիր առաջարկեմ»,- ասել է Մակրոնը:
Բեյրութում օգոստոսի 4-ին հզոր պայթյուն է որոտացել, որի հետևանքով զոհերի թիվը շարունակում է աճել, հազարավոր մարդիկ վիրավոր են, տասնյակ հազարավորները զրկվել են տանիքից:

The explosion should herald start of new era – Macron walks in Beirut streets
YEREVAN, AUGUST 6, ARMENPRESS. French President Emmanuel Macron arrived in Beirut and visited the areas damaged by the explosion. ARMENPRESS reports, citing AL Jazeera, numerous Lebanese have gathered in the streets to greet the French President and to ask him to help ''put an end to the corrupt regime''.
''I see your emotions, your grief and pain reflected on your faces and for that reason I am here'', Macron said, promising to send more medical and other aid to Lebanon.
The people surrounding him were continuously chanting ''Revolution, the people wants to overthrow the regime''.
Emmanuel Macron noted that political changes are also necessary and this explosion will herald the start of a new era.
‘’We hope the assistance will reach the people of Lebanon, not to the corrupt leaders’’, one of the Lebanese people responded to Macron.
‘’I guarantee it. The assistance will not appear in the corrupt hands. I will speak with the political leadership and I am here to offer them a new political agreement’’, Macron said.
An enormous explosion rocked Beirut on August 4. The number of victims continues to rise, thousands are injured and tens of thousands have remained homeless.