Թուրքիայի նախարարը հերքել Է կորոնավիրուսի պատճառով լեփ-լեցուն հիվանդանոցների մասին լուրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի առողջապահության նախարար Ֆահրեթին Քոջան օգոստոսի 6-ին հերքել Է այն պնդումները, թե երկրի հիվանդանոցները լեփ-լեցուն են նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թվի աճի պատճառով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Մենք չունենք նահանգներ, որտեղ հիվանդանոցները լեփ-լեցուն լինեին COVID-9-ի պատճառով:
Հայտարարությունները հիմքեր չունեն,- Twitter-ի իր Էջում գրել Է առողջապահության նախարարության ղեկավարը:- Թող նրանք, ովքեր նման հայտարարություններ են անում, նախազգուշական այնպիսի միջոցներ ձեռնարկեն, թե իբր հիվանդանոցներն իրոք լեփ-լեցուն են: Հնարավոր Է, այդ դեպքում դա օգուտ բերի հասարակությանը»: Նախօրյակին մի շարք թուրքական զանգվածային լրատվամիջոցներ հայտնել Էին, թե որոշ խոշոր քաղաքներում, այդ թվում Անկարայում, հիվանդանոցները լեփ-լեցում են կորոնավիրուսով հիվանդներով:
Մինչդեռ օգոստոսի 5-ին Քոջան հույս Էր հայտնել, թե անցյալ շաբաթ Ղուրբան-բայրամի տոնակարությունը կորոնավիրուսով վարակաման նոր դեպքերի թվի լուրջ աճի չի հանգեցնի: Կորոնավիրուսը Թուրքիայում առաջին անգամ հայտնաբերվել Է մարտի 10-ին: Երկրում ախտահարվածների ընդհանուր թիվն այս պահին գերազանցել Է 236 հազարը, մահացել Է 5 784 մարդ, առողջացել Է 219 506 հիվանդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава Минздрава Турции опроверг сообщения о переполненных больницах из-за коронавируса
Министр здравоохранения Турции Фахреттин Коджа опроверг в четверг утверждения, что больницы в стране переполнены в связи с ростом числа случаев заражения коронавирусом нового типа.
"У нас нет провинций, где больницы были бы заполнены из-за COVID-19. Заявления не имеют под собой оснований, - написал на своей странице в Twitter глава Минздрава. - Пусть те, кто делают такие заявления, принимают такие меры предосторожности, как если бы больницы были действительно переполнены. Возможно, в таком случае это принесет пользу обществу".
Накануне ряд турецких СМИ сообщил, что больницы в некоторых крупных городах, в том числе в Анкаре, заполнены больными коронавирусом,сообщает Арменпресссо ссылкой на Тасс.
Между тем в среду Коджа выразил надежду, что празднование на прошлой неделе праздника Курбан-байрам не приведет к серьезному росту числа новых случаев заражения коронавирусом.
Коронавирус был впервые выявлен в Турции 10 марта. Общее число инфицированных в стране к настоящему моменту превысило 236 тыс., умерли 5 784 человека, выздоровели 219 506 пациентов.