Բեյրութում պայթյունի ուժը Հիրոսիմայի պայթյունի ուժգնության մոտ 10 տոկոսն է. գիտնական
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեյրութում օգոստոսի 4-ին տեղի ունեցած հզոր պայթյունն առաջացրել է 3.3 մագնիտուդ երկրաշարժին համարժեք սեյսմիկ ալիքներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում Է CNN-ը ՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Երկրաբանական ծառայությունը:
Այնուամենայնիվ, 3.3 մագնիտուդն «ուղղակիորեն համեմատելի չէ նման ուժգնության երկրաշարժի հետ», քանի որ մակերեսային պայթյունները նման հզոր ալիք չեն առաջացնում,  հաղորդում Է CNN-ը՝ վկայակոչելով Երկրաշարժերի մասին տեղեկատվության ազգային կենտրոնի երկրաֆիզիկ Դոն Բլեքմանին:
Բլեքմանն ասել է, որ էներգիայի մեծ մասը նման պայթյունների ժամանակ մղվում է օդ և դեպի շինություններ:
Լիբանանյան իշխանությունների տվյալներով՝ նավահանգստային պահեստում պայթել է 2750 տոննա ամոնիումի նիտրատ։ Նյութերը պահվել են նավահանգստում ոչ պատշաճ կերպով գրեթե վեց տարի: Թե ինչն է հրդեհի և հետագա պայթյունի պատճառ դարձել, դեռևս պետք է պարզի հետաքննությունը:
Համացանցում հայտնված տեսանյութերում երևում է, որ չափազանց հզոր պայթյունի ալիքը ակնթարթային ավերածություններ է առաջացնում հսկայական շառավղով: Ըստ որոշ աղբյուրների՝ պայթյունի ձայնը լսվել է նույնիսկ Կիպրոսում՝ դեպքի վայրից 240 կմ հեռավորության վրա։
Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի միջուկային գիտության և տեխնիկայի ամբիոնի դոցենտ Արեգ Դանագուլյանը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում պնդում է, որ 2700 տոննա ամոնիումի նիտրատի պայթյունը տրոտիլային համարժեքով 1,1 կիլոտոննա է: Նա նշել է, որ թերմոդինամիկա է օգտագործել վերլուծության համար։
«Սա տրոտիլային համարժեքով 1,1 կիլոտոննա է՝ ոչ մեծ միջուկային ռումբի ուժգնության, մոտավորապես Հիրոսիմայի պայթյունի ուժգնության 10 տոկոսը», - գրել է նա՝ միաժամանակ հստակեցնելով, որ խոսքը միջուկային պայթյունի մասին չէ, այլ ուժգնությունը հիշեցնում է միջուկային ռումբի պայթյունի ուժգնություն:
Al Jazeera-ի հաղորդմամբ՝ Բեյրութի նահանգապետ Մարվան Աբուդն ասել է, որ 200 000-250 000 մարդ կորցրել են իրենց տները՝ ընդհանուր գնահատմամբ կրելով 3-5 մլրդ դոլարի վնաս:

Beirut explosion force amounts to approximately 10% of Hiroshima, says MIT professor
YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. The massive explosion that ripped through Beirut on Tuesday and caused havoc has generated seismic waves equivalent of a magnitude 3.3 earthquake, CNN reported citing the United States Geological Survey.
However, the magnitude 3.3 equivalent isn't, "directly comparable to an earthquake of similar size” because surface blasts don’t produce as large a magnitude as an earthquake of similar energy would, CNN reported citing Don Blakeman, a geophysicist at the National Earthquake Information Center.
Blakeman said most of the energy in surface blasts goes into the air and buildings.
According to Lebanese authorities, 2,750 tons of ammonium nitrate, a chemical commonly used in fertilizers and explosives, exploded in the port warehouse. The materials had been improperly stored at the port for nearly six years. What triggered the fire and subsequent blast, however, is still under investigation.
Numerous videos online showed the immensely powerful blast shockwaves devastating the area.
The blast was even heard as far as Cyprus, around 240 kilometers away.
Meanwhile, Associate Professor of Nuclear Science and Engineering at MIT Areg Danagoulian said that the explosion of the more than 2700 tons of ammonium nitrate amounts to 1,1 kilotons of TNT equivalent. He said he used thermodynamics to make the analysis.
“With a rel. eff. factor of 0.4, this amounts to 1.1 kilotones of TNT equivalent -- a small nuke, ~10% of Hiroshima”, he tweeted, referring to the atomic bomb codenamed Little Boy, which was dropped on the Japanese city of Hiroshima in 1945 and exploded with an energy of approximately 15 kilotons of TNT.
“To be ONE HUNDRED PRECENT clear this in no way implies that the explosion was nuclear. We are just using some thermodynamics that's common for all explosions," he added.
Beirut's governor Marwan Abboud says 200,000-250,000 people have lost their homes with damages ranging from $3-5bn, according to Al Jazeera.
According to the latest data, at least 100 people are dead and more than 4000 are injured following the blast.