ԱՀԿ-ում հայտարարել են կրծքի կաթի միջոցով մանկիկների՝ կորոնավիրուսով վարակման փոքր ռիսկի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրծքի կաթի միջոցով մանկիկների՝ կորոնավիրուսով վարակման վտանգը չափազանց փոքր Է, ուստի Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) խորհուրդ չի տալիս դադարեցնել կրծքով կերակրելն այն դեպքում, եթե մոր մոտ կորոնավիրուսի հարուցած հիվանդություն՝ COVID-19 Է հայտնաբերվել: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 4-ին կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է ԱՀԿ-ի Առողջ սննդի հարցերի ստորաբաժանման ղեկավար Լորենս Գրումեր Սթրաունը:
«COVID-19 ունեցող մորից վիրուսի փոխանցման ռիսկն, ինչպես թվում Է, չափազանց փոքր Է»,- ասել Է նա՝ հավելելով, որ նման փոխանցման դեպքեր «աշխարհում երբեք փաստաթղթերով չեն հիմնավորվել»: «Դա չի նշանակում, թե դա հնարավոր չԷ, բայց դա բացառապես հազվագյուտ իրադարձություն կլիներ»,- պարզաբանել Է փորձագետը: «ԱՀԿ-ի հանձնարարականն այն Է, որ կրծքով կերակրումն անհրաժեշտ Է շարունակել»,- արձանագրել Է նա:
ԱՀԿ-ի ներկայացուցիչը հիշերել Է, որ ամբողջությամբ վերցված, որոնք Էլ որ լինեն կորոնավիրուսով երեխաների վարակման պատճառները, COVID-19-ը նրանց մոտ անցնում Է թեթեւ ձեւով: Նրա խոսքով՝ հաշվի առնելով կրծքով կերակրման մեծ օգուտը՝ «ռիսկերի հավասարակշռությունն, անշուշտ, հակվում Է հօգուտ կրծքով կերակրման շարունակման», որը մանկիկին պաշտպանում Է շատ հիվանդություններից: Այն «բարենպաստ Է ազդում թե՛ մանկիկի եւ թե՛ մոր վրա», ընդգծել Է փորձագետը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ВОЗ заявили о низком риске заражения младенцев коронавирусом через грудное молоко
Опасность заражения младенцев коронавирусом через грудное молоко крайне низка, поэтому Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) не рекомендует прекращать кормление грудью в случае, если у матери обнаружено вызываемое коронавирусом заболевание - COVID-19. Об этом заявил во вторник на брифинге руководитель подразделения ВОЗ по вопросам здорового питания Лоренс Грумер-Страун.
"Риск передачи вируса от матери, имеющей COVID-19, как представляется, крайне низок", - сказал он, добавив, что случаи такой передачи "никогда не были задокументированы в мире". "Это не означает, что это невозможно, но это было бы исключительно редким событием", - пояснил эксперт. "Рекомендация ВОЗ состоит в том, что грудное вскармливание следует продолжать", - констатировал он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Представитель ВОЗ напомнил, что в целом, каковы бы ни были причины заражения детей коронавирусом, COVID-19 проходит у них в легкой форме. По его словам, с учетом большой пользы грудного вскармливания, "баланс рисков, безусловно, склоняется в пользу продолжения грудного вскармливания", которое защищает младенца от многих недугов. Оно "благоприятно сказывается и на младенце, и на матери". подчеркнул эксперт.