Կորոնավիրուս Է հայտնաբերվել Նիժնի Նովգորոդում կանգ առած ճամփորդական ջերմանավի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Վոդոխոդ» ընկերության «Ալեքսանդր Սուվորով» ջերմանավի վրա, որը կանգ Է առել Նիժնի Նովգորոդում, անձնակազմի 101 անդամներից իննի մոտ հայտնաբերվել Է կորոնավիրուսով վարակում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նավը կանգնեցրել Էին օգոստոսի 1-ին: Ուղեւորներին՝ Նիժեգորոդսկի մարզի եւ Թաթարստանի բնակիչներին, իրենց տներն են տարել ավտոբուսներով: Անձնակազմի երեք անդամների հարկ Է եղել հոսպիտալացնել, մյուսները մեկուսացվել են: Ուղեւորները երկու շաբաթ գտնվելու են մեկուսացման մեջ:
Այդ մասին «Վրեմյա Ն» տարածաշրջանային գործակալությանը հայտնել են Ռոսպոտրեբնադզորի մարզային վարչությունում:
Ջերմանավի վրա սանիտարական մշակում են անցկացնում: «Վոդոխոդ»-ի կայքի տվյալներով՝ չորս տախտակամած ունեցող «Ալեքսանդր Սուվորով» ջերմանավը նախատեսված Է 307 ուղեւորի համար: Օգոստոսի 3-ին այն Նիժնի Նովգորովից պետք Է տասնօրյա շրջագայության ուղեւորվեր Վոլգոգրադ եւ հակառակ ուղղությամբ. նավարկության ժամանակ պետք Է լիներ 254 ուղեւոր, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Коронавирус выявили на круизном теплоходе в Нижнем Новгороде
На теплоходе "Александр Суворов" компании "Водоходъ", который остановился в Нижнем Новгороде, у девяти членов экипажа из 101 выявлено заражение коронавирусом, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
судно задержали 1 августа. Пассажиров - жителей Нижегородской области и Татарстана - развезли по домам на автобусах. Троим членам экипажа потребовалась госпитализация, остальные изолированы.
Пассажирам вручили постановления об изоляции на две недели, сообщили региональному агентству "Время Н" в областном управлении Роспотребнадзора. На теплоходе проводят санобработку. На времяпрофмероприятий Роспотребнадзор отозвал у теплохода действие санитарного судового свидетельства на право плавания.
По данным на сайте "ВодоходЪ", четырехпалубный теплоход "Александр Суворов" рассчитан на 307 мест. 3 августа он должен был отправиться в 10-дневный круиз из Нижнего Новгорода в Волгоград и обратно, в плавании должно было быть 254 пассажира.