Շրջակա միջավայրի նախարարությունում կադրային ջարդ չի լինելու․ Ռոմանոս Պետրոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ շրջակա միջավայրի նորանշանակ նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը գործակարգավարական խորհրդակցություն է անցկացրել գերատեսչության ղեկավար կազմի, ինչպես նաև կառուցվածքային և տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարների հետ։
«Արմենպրեսի» հաղորդմամբ՝ Պետրոսյանը հայտնել է, որ նախարարությունում չի սպասվում կադրային ջարդ, սակայն կադրային փոփոխություններ լինելու են։
«Բոլոր բարեփոխումները սկսվում են կադրերից։ Պետական կառավարման համակարգն այսօր լիովին վերափոխվել է, և պետք է համապատասխանել նոր չափորոշիչներին։ Այս առումով Շրջակա միջավայրի նախարարությունում բավականին շատ անելիք կա, և այդ անելիքը պետք է համատեղ ջանքով իրականություն դարձնել»,- նշել է նախարարը։
Նա հայտնել է, որ ամենակարճ ժամկետներում հայտարարվելու են ստորաբաժանումների և բաժինների ղեկավարների թափուր հաստիքների մրցույթներ, և յուրաքանչյուր ոք, ով իր գիտելիքներով ու հմտություններով կհամապատասխանի առաջադրված պահանջներին, կկարողանա ազատ մասնակցել մրցույթներին։
«Չկա որևէ կարծրատիպային մոտեցում։ Շահը մեկն է՝ Հայաստանի Հանրապետության և մեր քաղաքացու շահը։ Նշեմ, որ Շրջակա միջավայրի նախարարության աշխատակցից պահանջը մեկն է՝ անձնվիրաբար ծառայել պետության ու երկրի շահերին՝ կարծրատիպերից ու կաշկանդող անձնական հարաբերություններից դուրս»,- ասել է Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ նա մի շարք հանձնարարականներ է տվել առանձին ստորաբաժանումների ղեկավարներին:
Համավարակի հաղթահարումից հետո մշակվելու են աշխատանքի նոր ձևաչափեր՝ թիմային փոխգործակցության աստիճանի բարձրացում, ինչպես նաև աշխատասենյակներից դուրս՝ շրջակա միջավայրում, աշխատաժամերի անցկացման հնարավորություն։

В Министерстве окружающей среды кадровых погромов не будет: Романос Петросян
Новоназначенный министр окружающей среды Армении Романос Петросян провел рабочее совещание с руководящим составом ведомства, а также с руководителями других структурных подразделений.
По сообщению «Арменпресс», Петросян заявил, что в министерстве не будет кадровых погромов, однако кадровые перестановки будут.
“Все реформы начинаются с кадров. Система государственного управления сегодня полностью преобразована, и нужно соответствовать новым стандартам. В этом плане в Министерстве окружающей среды многое предстоит сделать, и это нужно будет делать совместными усилиями”, - отметил министр.
Он сообщил, что в кратчайшие сроки будут объявлены конкурсы на вакантные должности руководителей подразделений и отделов, и каждый, кто своими знаниями и навыками будет соответствовать предъявленным требованиям, сможет свободно участвовать в конкурсах.
“Нет какого-либо стереотипного подхода. Интерес один - интересы Республики Армения и наших граждан. Отмечу, что требование к сотрудникам Министерства окружающей среды одно -самоотверженно служить интересам государства и страны вне всяких стереотипов и личных отношений”, - сказал Романос Петросян.
Подводя итоги совещания, он дал ряд поручений руководителям подразделений.
После окончания эпидемии будут разработаны новые форматы работы - повышение степени командного взаимодействия, а также возможности проведения рабочих часов вне кабинетов, в окружающей среде.