Հնդկաստանը Չինաստանից պահանջում Է զորքերի լիակատար հետքաշում Լադաքից
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի ցամաքային զորքերի հրամանատարության ներկայացուցիչները Չինաստանի զինվորականների հետ բանակցությունների հինգերորդ փուլի ընթացքում պնդում են չինական զորքերի լիակատար եւ շուտափույթ հետքաշումն Արեւելյան Լադաքում փաստական վերահսկողության գծից: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 3-ին այդ մասին հայտնել Է Hindustan Times թերթը՝ վկայակոչելով զինվորական աղբյուրներ:
«Բանակացությունների նոր փուլի անցկացումը, որին մասնկցել են Հնդկաստանի ցամաքային զորքերի 14-րդ զորակազմի հրամնատար գեներալ Հարինդեր Սինգհը եւ Չինաստանի ժողովրդա-ազատագրական բանակի (ՉԺԱԲ) Սինցզյանի ռազմական օկրուգի հրամանատար Լյու Լինը, պահանջել Է առաջընթացի բացակայությունը Լադաքի մի շարք շրջաններում չինական զորքերի հետքաշման հարցում,- հայտնել են աղբյուրները:- Այսպես, կայացած հանդիպմանը Հնդկաստանը պնդել Է Չինաստանի զորքերի հետքաշումը Պանգոնգ Ցո բարձրլեռնային լճից, որտեղ չինացի զինծառայողները մնացել են իրենց նախկին դիրքերում հակառակ դրանց հետքաշման շուրջը համաձայնությունների, որոնք կողմերը ձեռք Էին բերել հուլիսի 15-ին»:
Նրանց խոսքով՝ զորքերի հետքաշումից հետո Հնդկաստանը եւ Չինաստանը կարող են ձեռնամուխ լինել ստատուս քվոյի վերականգնմանն այդ վիճելի շրջանում եւ հնդիկ եւ չինացի զինծառայողների կողմից դրա պարեկման շուրջն արձանագրության կիրարկմանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Индия требует от Китая полного отвода войск из Ладакха
Представители командования сухопутных сил Индии в ходе пятого раунда переговоров с военными Китая настаивают на полном и скорейшем отведении китайских войск от линии фактического контроля в Восточном Ладакхе. Об этом в понедельник сообщает газета Hindustan Times со ссылкой на военные источники.
"Проведения нового раунда переговоров, в которых участвовали командир 14-го корпуса сухопутных войск Индии генерал Хариндер Сингх и командующий Южным Синьцзянским военным округом Народно-освободительной армии Китая (НОАК) генерал Лю Лин, потребовало отсутствие прогресса в отводе китайских войск в ряде районов Ладакха, - сообщили источники. - Так, на состоявшейся встрече Индия настаивала на выводе войск НОАК от высокогорного озера Пангонг-Цо, где китайские военнослужащие остались на своих прежних позициях вопреки договоренностям об их отводе, которые были достигнуты сторонами 15 июля",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По их словам, после отвода войск Индия и Китай могут приступить к восстановлению статус-кво в этом спорном районе и введению в действие протокола о его патрулировании индийскими и китайскими военнослужащими.