Ադրբեջանի կողմից հայերի հանդեպ հանցագործությունների խրախուսման հարցը ԵԱՀԿ ՄԽ օրակարգում է
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիեննայում, Հայաստանի պատվիրակության նախաձեռնությամբ ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստի օրակարգում հուլիսի 30-ին ներառվել էր Ադրբեջանի կողմից ատելության հենքով հանցագործությունների խրախուսման վերաբերյալ հարցը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը, ներկայացնելով ԵԱՀԿ մասնակից երկրներում և այլուր հայերի և հայկական համայնքների անդամների նկատմամբ տեղի ունեցած բռնությունները, որոշ երկրներում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բնականոն աշխատանքի խափանման և վերջիններիս ունեցվածքի միտումնավոր ոչնչացման դեպքերը, նշել է, որ դրանք ադրբեջանցիների որոշ խմբերի կողմից իրագործված էթնիկ պատկանելության հիմքով ատելության հանցագործություններ են՝ ազգությամբ հայերին, հայկական համայնքային կառույցների անդամներին ահաբեկելու և հետապնդելու նպատակով։
Այնուհետև դեսպան Պապիկյանը ԵԱՀԿ մասնակից երկրների ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է, որ ադրբեջանցիների այդ խմբերի ագրեսիվ գործողությունները կազմակերպվել և ուղղորդվել են այդ երկրներում Ադրբեջանի դեսպանությունների կողմից։ Ավելին՝ հայկական կողմի ունեցած ապացույցները վկայում են, որ առնվազն մեկ դեպքում այդ գործողությունների կազմակերպմանն աջակցել է նաև Թուրքիայի դեսպանությունը։
Դեսպան Պապիկյանն ընդգծել է, որ տարբեր երկրներում հայերի հանդեպ բռնությունները, լինելով կարծես թե նոր երևույթ, այնուամենայնիվ շարունակությունն են հակահայկական ատելության քարոզչության, որին ադրբեջանական հասարակությունը ենթարկվել է տասնամյակներով։ Այս առումով Հայաստանի Մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ վարվող հայատյացության քաղաքականությունը, ուղղված Ադրբեջանի բնակչության մոտ հայերի հանդեպ ատելություն և անհանդուրժողականություն արմատավորելուն, վարվում է պետական ամենաբարձր մակարդակով։
Դեսպան Պապիկյանը այնուհետև նշել է, որ Հայաստանը մշտապես միջազգային իր գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի իշխանությունների հակահայկական քաղաքականությանը և քարոզչությանը՝ զգուշացնելով որ հայատյացության նման բարձր մակարդակի պարագայում այն հեշտությամբ կարող է տեղափոխվել այլ երկրների տարածք, ինչին և ականատես ենք լինում այսօր. «Մենք համոզված ենք, որ միջազգային հանրության կողմից համապատասխան արձագանքի բացակայությունը, ինչը հավասարազոր է Ադրբեջանի և նրա բռնապետական իշխանությունների վարքագծի հանդեպ թողտվության, էլ ավելի է խրախուսում այդ երկիրը կառավարող ռեժիմին շարունակել հայատյացության քարոզչությունը»։
Իր ելույթում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը խստորեն դատապարտել է տարբեր երկրներում հայերի դեմ ուղղված բռնությունները, որոնք Բաքվի անպատասխանատու քաղաքականության հերթական դրսևորումն են և համահունչ են երկու ժողովուրդների միջև առանց աշխարհագրական սահմանափակումների թշնամանք հրահրելու Ադրբեջանի ղեկավարության քաղաքականությանը և հռետորաբանությանը։

Encouragement of hate crimes by Azerbaijan aganst Armenians on OSCE Permanent Council agenda
YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. At the initiative of the Armenian delegation the issue of encouraging  hate crimes by Azerbaijan was included in the agenda of OSCE Permanent Council session in Vienna.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Permanent representative of Armenia, Ambassador Armen Papikyan, presenting the cases of violence against Armenians in different countries, including OSCE member states, as well as the cases of interruption of the normal operation of Armenian diplomatic missions and the deliberate destruction of their properties in some countries, noted that the incidents were carried out by some Azerbaijani groups and are acts of ethnicity-based hate crimes aimed at terrifying members of Armenian communities.
Afterwards, Ambassador Papikyan informed the representatives the OSCE member states that the aggressive acts of those Azerbaijani groups were organized by the embassies of Azerbaijan. Moreover, the Armenian side has proofs that at least in one case the Turkish embassy also participated in the organization of the attacks.
Ambassador Papikyan emphasized that though the cases of violence against Armenians in 3rd countries seem to be a new phenomenon, they are the logical continuation of the decades of anti-Armenian hate propaganda, adding that the promotion of hate and intolerance towards Armenians is carried out at the highest state level.
Ambassador Papikyan noted that Armenia regularly drew the attention of its international partners on the anti-Armenian policy and propaganda carried out by the Azerbaijani leadership, warning that such a high level of Armenophobia can lead to acts of violence in the territories of other countries, which we can witness right now. ''We are confident that the absence of adequate reaction by the international community, which can be assessed as a green light for the behavior of Azerbaijan and its dictatorial leadership, further encourages the ruling regime of that country to go on with anti-Armenian propaganda''.