Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը հանցագործ և ագրեսոր է. ՀՀ ՔԿ նախագահի հոդվածները
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հիմք ընդունելով Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից 2020 թվականի հուլիսի 12-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում մի շարք միջազգային հանցագործություններ կատարելու փաստի առթիվ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեում հարուցված 37 քրեական գործերի քննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցները, կատարված հանցագործությունների ծավալը, բնույթը և համակարգը, կիրառված կրակային խոցման ականահրթիռահրետանային միջոցների մարտավարատեխնիկական բնութագրերը և տեղակայման վայրերը, ընտրված ցամաքային թիրախների մանրամասն վերլուծությունը, ռազմական գործողությունները մշակելու և անցկացնելու համար պատասխանատու ռազմական բարձրաստիճան պաշտոնյաների ներգրավվածության աստիճանը, դրանցում ընդգրկված անձնակազմի թվաքանակը, դրա համար սահմանված ընթացակարգի պահպանումը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի անտեսման մասշտաբները՝ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն հանգել է այն եզրակացության, որ սա նախապես և մանրակրկիտ ծրագրված ռազմական, քաղաքական և քարոզչական պատրաստության արդյունք է, որն ուղղակիորեն պլանավորվել, կազմակերպվել և հաստատվել է Ադրբեջանի քաղաքական և ռազմական բարձրագույն ղեկավարության կողմից: Այս ասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
«Նշված հարցերի շուրջ միջազգային հանրության ուշադրությունը սևեռելու նպատակով ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը հրատարակել է երկու գիտական հոդված՝ ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով. «Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը պատերազմական հանցագործներ են» (Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներին պատերազմական հանցագործություններ կատարելու համար պատասխանատվության ենթարկելու քրեաիրավական և քրեադատավարական առանձնահատկությունները), «Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ագրեսոր է» (Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներին ագրեսիա իրականացնելու համար պատասխանատվության ենթարկելու հիմնախնդիրները):
Հոդվածներում քննարկվում են Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը Ժնևի կոնվենցիաներով, «Հաագայի իրավունքով», միջազգային մարդասիրական իրավունքի սովորույթային նորմերով և Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտով արգելված պատերազմական հանցագործություններ պարբերաբար կատարելու համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելու կառուցակարգերը՝ միջազգային քրեական իրավունքում օգտագործվող «համատեղ հանցավոր գործողություններ» դոկտրինայի միջոցով, քանի որ նշված կատեգորիայի անձանց կողմից կատարված արարքները, որպես կանոն, դառնում են միջազգային քրեական արդարադատության մարմինների քննության առարկա` միջազգային պրակտիկայում մշակված չափորոշիչների հիման վրա:
Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի արարքները դիտարկվում և վերլուծության են ենթարկվում միջազգային տարբեր քրեական դատարանների կողմից նախկինում կայացված դատավճիռների համատեքստում, ինչպիսիք են Միջազգային քրեական դատարանը, Նախկին Հարավսլավիայի միջազգային քրեական տրիբունալը, Ռուանդայի միջազգային տրիբունալը, Սիերա-Լեոնեի հարցով հատուկ դատարանը և այլն:
Վերլուծվում է ագրեսիայի հանցագործության միջազգային քրեականացման գործընթացը, համադրվում են ագրեսիայի՝ որպես ֆիզիկական անձանց կողմից կատարված քրեորեն պատժելի արարքի հասկացությունները՝ համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի ստատուտի՝ մասնակից-պետությունների Վեհաժողովի կողմից 2010թ. կատարված փոփոխություններով, ինչպես նաև՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածով նախատեսված «Ագրեսիվ պատերազմ» հանցակազմը։
Հեղինակի կողմից կատարված իրավահամեմատական վերլուծությունը թույլ է տալիս ներկայացնել ագրեսիայի հանցագործության հանցակազմը ձևավորող արարքների որակմանն առնչվող գիտականորեն հիմնավորված առաջարկություններ, այդ թվում՝ եթե դրանք ուղեկցվում են ռազմական գործողություններ վարելու օրենքների և սովորույթների հանցավոր խախտումների կատարմամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Azerbaijan's leadership are war criminals - Head of Armenia Investigative Committee
YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. Based on the evidences collected during the investigation of 37 criminal cases initiated by the Investigative Committee of the Republic of Armenia on the facts of a number of international crimes committed by the armed forces of Azerbaijan in the period from 12 to 22 July 2020, as well as the volume, nature, system, tactical and technical characteristics and locations of the used mortar-missile-artillery weapons of fire destruction, the degree of thoroughness of the analysis of the selected ground targets, the involvement of high-ranking military officials responsible for the development and conduct of the military operation, the number of personnel involved, the observance of the established procedure for this, the extent of ignoring the norms of international humanitarian law, the Investigative Committee of the Republic of Armenia has come to the conclusion that this is the result of in advance planned, thorough military, political and propaganda training, planned, organized and sanctioned directly by the highest political and military leaders of Azerbaijan.
In this regard, the Chairman of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, Hayk Grigoryan, in order to attract the attention of the international community, published two scientific articles in Russian and English languages: “The military-political leadership of Azerbaijan are war criminals” (criminal-legal and criminal-procedural peculiarities of bringing to responsibility the representatives of military-political leadership of the Republic of Azerbaijan for committing war crimes); “The military-political leadership of Azerbaijan is an aggressor” (problems of bringing to responsibility the representatives of the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan for committing aggression).
The articles analyze the mechanisms of bringing the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan to criminal responsibility for the systematic commission of war crimes prohibited by the Geneva Conventions, the Hague Law, the customary norms of international humanitarian law and the Rome Statute of the International Criminal Court through the doctrine of "joint criminal acts", which is operated by the international criminal law, since the acts committed by this category of persons, as a rule, become the subject of investigation by international criminal justice bodies on the basis of definitions developed by international practice.
The actions of the armed forces of the Republic of Azerbaijan are projected onto the corps of previous sentences of various international criminal courts, such as the International Criminal Court, the International Tribunal for the Former Yugoslavia, the International Tribunal for Rwanda, the Special Court for Sierra Leone, etc. The process of international criminalization of the crime of aggression is analyzed, definition of aggression as a criminally punishable act of natural persons is compared, according to the Statute of the International Criminal Court, in accordance with the amendments made by the Assembly of States Parties to the Court in 2010, with the corpus delicti under Article 384 of the Criminal Code of the Republic of Armenia “Aggressive War”.
The correlation carried out by the author allows us to offer scientifically grounded recommendations on the qualification of acts that form the elements of the crime of aggression, including if it is accompanied by the commission of criminal violations of the laws and customs of warfare.