ԱՄՆ-ի իշխանություններն Amazon-ին թույլատրել են ստեղծել կապի իր արբանյակային համակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կապի դաշնային հանձնաժողովը (ԿԴՀ) Միացյալ Նահանգների Amazon ընկերությանը տվել Է կապի սեփական արբանյակային համակարգի ստեղծման թույլտվություն՝ մեծ արագության ինտերնտ մուտքի ապահովման համար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված Է գերատեսչության՝ հուլիսի 30-ին տարածված հայտարարության մեջ:
Kuiper ցանցը, որն անվանվել Է հոլանդացի եւ ամերիկացի աստղագետ Ջերարդ Քոյպերի (1905 – 1973) պատվին, Amazon-ի մտահղացմամբ, բաղկացած կլինի 3 236 արբանյակներից, որոնք կտեղաբաշխվեն երկրաշուրջ ուղեծրում: Նշվում Է, որ սկզբնական փուլում ամերիկացի քաղաքացիների համար լյանաշերտ ինտերնետ կարելի կլինի ապահովել առաջին 578 ապարատների արձակումից հետո:
Իշխանություններից համապատասխան թույլտվությունն ստանալուց հետո Amazon-ը, որը պատկանում Է գործարար Ջեֆ Բեզոսին, տեղեկացրել Է, որ «նախագծում ներդնում Է ավելի քան 10 միլիարդ դոար»: «Նախկինի պես կան շատ վայրեր, որտեղ լայնաշերտ ինտերնետի մուտք չկա: Kuiper-ը կփոխի դա»,- նշել Է Amazon-ի փոխնախագահ Դեյվ Լիմփը, որի խոսքը մեջբերում Է Սի Էն բի սի հեռուստաընկերությունը:
Kuiper-ն այդպիսով կդառնա Starlink կապի արբանյակային համակարգի մրցակիցը, որը մշակել Է Իլոն Մասքի SpaceX ընկերությունը: 2019 թվականի մայիսից SpaceX-ն ուղեծիր Է դուրս բերել ավելի քան 500 նման ապարատ: Սկզբնական փուլում ընկերությունը պլանավորում Է մինչեւ 2020 թվականի վրեջն ինտերնետ մեծ արագության մուտք ապահովել ԱՄՆ-ի հարավի բնակիչների համար: Ընկերության գնահատմամբ՝ ուղեծրում ընդհանուր առմամբ 11 հազար արբանյակների տեղաբնշխումը եւ դրանց շահագործումը կնստի 10 միլիարդ դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Власти США разрешили Amazon создать свою спутниковую систему связи
Федеральная комиссия по связи (ФКС) США выдала американской компании Amazon разрешение на создание собственной спутниковой системы связи для обеспечения доступа к высокоскоростному интернету. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в распространенном в четверг заявлении ведомства.
Сеть Kuiper, названная в честь голландского и американского астронома Джерарда Койпера (1905-1973), по замыслу Amazon, будет состоять из 3 236 спутников, размещенных на околоземной орбите. Отмечается, что на начальном этапе широкополосный интернет для американских граждан можно будет обеспечить уже после запуска первых 578 аппаратов.
После получения соответствующего разрешения от властей Amazon, принадлежащая бизнесмену Джеффу Безосу, проинформировала, что "инвестирует в проект более 10 млрд долларов". "По-прежнему существует много мест, где нет доступа к широкополосному интернету. Kuiper изменит это", - указал старший вице-президент Amazon Дэйв Лимп, высказывания которого приводит телекомпания Си-эн-би-си.
Kuiper таким образом станет конкурентом спутниковой системы связи Starlink, разрабатываемой компанией SpaceX Илона Маска. С мая 2019 года SpaceX вывела на орбиту более 500 таких аппаратов. На начальном этапе компания планирует обеспечить к концу 2020 года высокоскоростной доступ к интернету для жителей юга США. По ее оценке, размещение на орбите в общей сложности 11 тыс. спутников и ввод их в эксплуатацию обойдутся в $10 млрд.