Հայաստանում արձանագրվել է COVID-19-ի կրկնավարակման մի քանի դեպք
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում արձանագրվել է COVID-19-ի կրկնավարակման մի քանի դեպք։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցին այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը` անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ՀՀ-ում կրկնավարակի դեպքեր արձանագրվել են։
Նախարարն ասաց, որ վերջնական գիտական մակարդակի հետազոտություններ են պետք՝ պարզելու, թե ինչով են դրանք պայմանավորված:
«Ամեն դեպքում դրանք լայնածավալ և մեծամասշտաբ չեն և, ամենայն հավանականությամբ, պայմանավորված են կոնկրետ անձանց առողջական առանձնահատկություններով, միգուցե բջջային մակարդակի առանձնահատկություններով։ Նման արձանագրումներ եղել են նաև աշխարհի տարբեր երկրներում, որը ևս մեկ առիթ է տալիս մտածելու, որ հիվանդանալ- լավանալը դեռ չի նշանակում, որ չպետք է պահպանել կանոնները, բայց, միևնույն ժամանակ, անհանգստանալու առիթ չէ առ այն, որ բոլոր վարակվածները կարճ ժամանակում նորից վարակվելու են այդ հիվանդությամբ»,- ասաց Թորոսյանը։
Հայաստանում հուլիսի 29-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 37937 դեպք, որոնցից 27824-ն` առողջացած:

В Армении зарегистрировано несколько случаев повторного заражения COVID-19
В Армении зарегистрировано несколько случаев повторного заражения COVID-19. Как сообщает Арменпресс», об этом на брифинге после заседания комендатуры сказал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
Министр сказал, что для выяснения причин их возникновения необходимы окончательные научные исследования.
«В любом случае, такие случаи не масштабные, скорее всего, это обусловлено особенностями здоровья конкретных людей, может быть, особенностями на клеточном уровне. В разных частях света были аналогичные случаи, что заставляет задуматься над тем, что переболеть коронавирусной инфекцией не означает, что не следует соблюдать правила, но в то же время не надо думать, что все переболевшие люди через короткое время заразятся снова», - сказал Торосян.