Հայաստանում էականորեն բարելավվել է կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակը․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակը էականորեն բարելավվել է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հուլիսի 29-ին պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Վերջին չորս-հինգ օրերի տվյալներով` կարող ենք ասել, որ կորոնավիրուսի ամենօրյա նոր դեպքերի թվով մենք վերադարձել ենք մայիսի վերջի մակարդակին, ծանր հիվանդների թվով վերադարձել ենք մայիսի վերջի մակարդակին և ծայրահեղ ծանր հիվանդների թվով հունիսի սկզբի մակարդակին։ Իհարկե, այս համեմատությունը հարաբերական է, որովհետև, ցավոք, ծանր և ծայրահեղ ծանր հիվանդների վիճակագրությունը նվազել է ոչ միայն բուժումների, այլ նաև մահվան դեպքերի պատճառով։ Այսօրվա դրությամբ` Հայաստանում 723 մահ է գրանցվել կորոնավիրուսից»,- ասաց Փաշինյանը։
Հայաստանում հուլիսի 29-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 37937 դեպք, որոնցից 27824-ն` առողջացած:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 9165 պացիենտ: Վերջին 24 ժամում կատարվել է 1853 թեստավորում, իսկ ընդհանուր առմամբ՝ 160380 թեստավորում:

YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. The situation over novel coronavirus has significantly improved in Armenia, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in a briefing following the Commandant’s Office session.
‘’Based on the data of the recent 4-5 days we can say that we have returned to the level we had at the end of May, in terms of patients in serious situation we have again returned to the level we had at the end of May, while in terms of patients in critical situation we are at the level we had at the beginning of June. Of course, this is a relative comparison, because unfortunately, the number of patients in serious or critical situation has declined not only because of their recoveries, but also deaths. By now Armenia has reported 723 coronavirus-linked deaths’’, Pashinyan said.
308 new cases of the novel coronavirus (COVID-19) have been registered in Armenia in the past 24 hours, bringing the total number of confirmed cases to 37,937, the National Center for Disease Control and Prevention said today.
467 more patients have recovered. The total number of recoveries has reached 27,824.
4 people have died in one day, raising the death toll to 723.
The number of active cases stands at 9,165.
The number of people who had a coronavirus but died from other disease has reached 225 (2 new such cases).