Մեկնարկում է «Արտակարգ ամառը` արտակարգ գրքով» աշակերտների համար նախատեսված նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Գրքի, ընթերցանության նկատմամբ սերը մեծացնելու նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը 13-15 տարեկան աշակերտների համար կանցկացնի «Արտակարգ ամառը` արտակարգ գրքով» նախագիծը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նախաձեռնությունը կարող է նպաստել աշակերտների վերլուծական կարողությունների և քննադատական մտքի զարգացմանը, ձևավորել խոսքային մշակույթ։
Նախագծի շրջանակում աշակերտն իր ընտրությամբ կարդում է հայ կամ համաշխարհային գրականությունից որևէ արձակ ստեղծագործություն և 100-150 բառի շրջանակում ներկայացնում է իր վերլուծությունը գրքի բովանդակության կամ որևէ կերպարի մասին։ Աշխատանքները հրապարակվելու են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «ֆեյսբուքի» պաշտոնական էջում  և պաշտոնական կայքում։
Նախարարությանը հետաքրքիր է յուրաքանչյուր աշակերտի անհատական կարծիքն ու մեկնաբանությունը գեղարվեստական ստեղծագործությունների մասին։ Նախագծի մասնակիցները իրենց աշխատանքները կարող են ուղարկել [email protected] էլեկտրոնային հասցեին` օգոստոսի 10-14-ն ընկած ժամանակահատվածում (կից անհրաժեշտ է ներկայացնել աշակերտի անուն-ազգանունը, դասարանը, դպրոցը, մարզը և լուսանկարը)։

Стартует проект “Исключительное лето - исключительная книга”, предназначенный учащимся
Для повышения любви и интереса к книге, к чтению Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении запустило проект “Исключительное лето - исключительная книга”, предназначенный учащимся от 13 до 15 лет.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, инициатива может способствовать развитию аналитических способностей и критической мысли учеников, формировать культуру речи.
В рамках проекта ученик по своему выбору должен прочесть какую-либо книгу из армянской или мировой литературы и в пределах 100 - 150 слова представить свой анализ содержания книги или какого-либо образа. Работы будут опубликованы на официальной странице Министерства образования, науки, культуры и спорта в Facebook и на официальном сайте министерства.
Министерству будут интересны мнения и комментарии всех участников проекта о художественных произведениях. Участники проекта могут отправлять свои работы на электронный адрес prcampaign@escs.am от 10 до 14 августа (при этом необходимо представлять свое имя и фамилию, класс, школу, область и фотографию).