Հայաստանի ՀՕՊ-ն ընդդեմ Ադրբեջանի ԱԹՍ-ների․ ռուս զինթղթակցի պատրաստած նոր ռեպորտաժը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼՒՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուս զինթղթակից, WarGonzo նախագծի հեղինակ Սեմյոն Պեգովին  հաջողվել է նկարահանել հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ ՀՀ զինված ուժերի կողմից խոցված ադրբեջանական մարտական անօդաչու թռչող սարքերը, այդ թվում իսրայելական արտադրության կամիկաձե ԱԹՍ-ը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Հայկական ՀՕՊ-ն ընդդեմ ադրբեջական ԱԹՍ-ների․ադրբեջանական բանակի խոցված ԱԹՍ-ները» վերնագրով տեսանյութում Պեգովը պարզել է նաև, թե ինչու է Բաքուն ապավինում օդում պատերազմելուն։
«Հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը նշանավորվել էր նրանով, որ ոչ միայն հրետանի և հրաձգային զենքեր էին կիրառվել, այլ նաև ակտիվ օգտագործվում էին ԱԹՍ-ներ։ Առնվազն 14 ԱԹՍ-ներ հայկական կողմը խոցել է՝ 12 խոցվել է Տավուշի մարզում, 2-ը՝ այլ հատվածներում»,- ասում է Պեգովը։

ПВО Армении против БПЛА Азербайджана: новый репортаж российского военного корреспондента
Российский военный фотокорреспондент, автор проекта “WarGonzo Семену Пегову” снял азербайджанские беспилотники, в том числе, и израильский беспилотник камикадзе, сбитые ВС Армении во время событий на армяно-азербайджанской границе.
Как сообщает «Арменпресс», в видеоматериале “Армянская ПВО против азербайджанских БПЛА: сбитые БПЛА азербайджанской армии” Пегов также выяснил, почему Баку надеется на войну в воздухе.
“Армяно-азербайджанский конфликт ознаменовался тем, что были применены не только артиллерия и стрелковое оружие, но и активно были использованы БПЛА. Армянская сторона сбила, по меньшей мере, 14 БПЛА: 12 были сбиты в Тавушской области, 2 - в других местах”, - представил Пегов.