Ադրբեջանական ԶՈՒ-ն թիրախավորել էր մարդասիրական օբյեկտը․ռուս զինթղթակցի ռեպորտաժը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼՒՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուս զինվորական թղթակից, WarGonzo նախագծի հեղինակ Սեմյոն Պեգովը Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքից ռեպորտաժ է պատրաստել՝ ներկայացնելով ադրբեջանական բանակի կողմից հրետակոծված «Տեվուշ տեքստիլը», որը դիմակներ է արտադրում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ի՞նչ օբյեկտների ուղղությամբ է հարվածում ադրբեջանական բանակ. դիմակներ արտադրող ֆրանսիական գործարան/ սահմանամերձ Բերդ» վերնագրով տեսանյությում Պեգովը նշում է, որ ադրբեջանական բանակը Դ-30 հաուբից հրանոթից առնվազն 4 արկ է նետել մարդասիրական օբյեկտի ուղղությամբ։
«Գործարանի 90 տոկոսը արտադրում է դիմակ՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի նպատակով։ Եվ խոսքը այստեղ գործարանի աշխտակիցների անվտանգության մասին չէ։ Թվում է, թե ամբողջ աշխարհը պետք է միավորվեր կորոնավիրուսի դեմ պայքարում և միասին հաղթահարեր այն։ Եվ այդ ընթացքում ադրբեջանական բանակը անբացատրելի պատճառերով և շարժառիթներով հարձակվում է մարդասիրական օբյեկտի վրա»,- նշել է Պեգովը։

Азербайджанские ВС целились в гуманитарный объект: репортаж российского военного корреспондента
Российский военный корреспондент, автор проекта “WarGonzo” Семен Пегов подготовил репортаж из города Берд Тавушской области, представив обстрелянный азербайджанской армией завод “Тавуш текстиль”, производящий защитные медицинские маски.
Как передает «Арменпресс», в видеоматериале под названием: “По каким объектам бьет  азербайджанская армия? Фабрика масок/ Французский завод/ Прифронтовой Берд” Пегов отмечает, что азербайджанская армия в направлении гуманитарного объекта выпустила, по меньшей мере, 4 снаряда из гаубицы Д-30.
“90%  производства завода - маски для борьбы с коронавирусом. И речь здесь не о безопасности работников завода. Кажется, что весь мир должен был объединиться в борьбе с коронавирусом и вместе преодолеть его. Но в это время азербайджанская армия по необъяснимым причинам и мотивам нападает на гуманитарный объект”,- отметил Пегов.