Սուր շնչառական ու աղիքային վարակիչ հիվանդությունների նվազում կա
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հասարակության շրջանում հիգիենայի կանոնների խստագույն պահպանմամբ մի շարք հիվանդությունների նվազման միտում է նկատվում:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը նշեց, որ սուր շնչառական ու աղիքային վարակիչ հիվանդությունների նվազում կա:
«Սովորաբար այս սեզոնին աղիքային վարակիչ հիվանդությունների թվի բարձրացում էր լինում: Հիգիենիկ միջոցառումների իրականացումը, ախտահանիչ գործընթացները, ձեռքերի հաճախակի լվացումը, դիմակի կրումն իրենց բարենպաստ ազդեցությունն են թողել: Նույնը՝ սուր շնչառական հիվանդությունների պարագայում: Դրանք սովորաբար մինչև մայիսի կեսեր շարունակվում են: Այս տարի չենք ունեցել այդ սեզոնային բարձրացումը: Սա շատ լավ է, որովհետև համակարգն այսօր աշխատում է հիմնականում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ»,- ասաց Գայանե Սահակյանը:
Մասնագետը նշեց, որ եթե հիգիենայի կանոնների բարձր մակարդակով պահպանման մշակույթը հասարակության շրջանում արմատավորվի, ապա շատ լավ կլինի: Յուրաքանչյուր սեզոնին կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացումն էական ազդեցություն կթոողնի սուր շնչառական ու աղիքային վարակիչ հիվանդությունների տարածումը կանխելու գործում:

Наблюдается снижение острых респираторных и кишечных инфекционных заболеваний
Строгое соблюдение правил гигиены в обществе привело к тенденции снижения в Армении ряда заболеваний.
На пресс-конференции в зале «Арменпресс» заместитель генерального директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Армении, руководитель Национальной программы иммунопрофилактики Гаяне Саакян отметила, что наблюдается снижение ОРВИ и кишечных инфекций.
“Обычно в этом сезоне бывало обострение ситуации с кишечными инфекционными заболеваниями. Проведение гигиенических мероприятий, дезинфекционные процессы, частое мытье рук, ношение маски оказали свое благоприятное воздействие. То же самое и с острыми респираторными заболеваниями. Обычно они продолжаются до середины мая. В этом году у нас не было сезонного повышения. Это очень хорошо, потому что система сегодня работает в основном с коронавирусной болезнью”, - сказала Гаяне Саакян.
Специалист отметила, если культура соблюдения правил гигиены на высоком уровне укоренится в обществе, это будет очень хорошо. Превентивные меры будут оказывать существенное влияние на предотвращение распространения острых респираторных и кишечных инфекционных заболеваний.