ՀՀ ԶՈՒ-ն առաջին անգամ մարտական պայմաններում կիրառել է հայկական արտադրության ԱԹՍ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերն առաջին անգամ մարտական պայմաններում կիրառել են հայկական արտադրության մարտական անօդաչու թռչող սարքեր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետի պետ, ՊՆ նախկին խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, տարածելով ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած գիշերային պատժիչ գործողությունների տեսանյութը:
«Հուլիսի 13-ը կմտնի պատմության մեջ որպես հայկական արտադրության մարտական ԱԹՍ-ների մարտական կիրառության օր: Առաջին անգամ հայկական մարտական ԱԹՍ-ները կիրառվեցին պատերազմի ժամանակ՝ մարտական պայմաններում և փայլուն արդյունքներ գրանցեցին: Կարծես նրանց հարվածի զոհ են դարձել բարձրաստիճան զինվորականներ»,- գրել է Հովհաննիսյանը:
Արծրուն Հովհաննիսյանն այս մեկնաբանությունն իր էջում հրապարակել է նաև անգլերեն, ռուսերեն, արաբերեն, պարսկերեն, ադրբեջաներեն, թուրքերեն, վրացերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իսպաներեն և չինարեն։
Ավելի վաղ Պաշտպանության նախարարությունը տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները ոչնչացնում Տավուշի սահմանամերձ բնակավայրերը հրետակոծած ադրբեջանական հենակետերը, իսկ ՀՀ կառավարության տարածած տեսանյութում ներկայացված էին արդեն գիշերը տեղի ունեցած պատժիչ գործողությունների կադրերը:
Ադրբեջանական զինված ուժերը հուլիսի 13-ից թիրախավորում են Տավուշի մարզի սահմանամերձ բնակավայրերը. 82մմ տրամաչափի ականանետից յոթ և 120մմ տրամաչափի ականանետից 3 արկ են արձակել Չինարի բնակավայրի ուղղությամբ։ Հուլիսի 14-ին հակառակորդը հարվածային ԱԹՍ-ով թիրախավորել է Բերդ համայնքի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։

ВС Армении впервые в боевых условиях применили БПЛА армянского производства
Вооруженные силы Армении впервые в боевых условиях применили боевые беспилотные летательные аппараты армянского производства. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал начальник командно-штабного факультета Военного университета им. Вазгена Саркисяна МО Армении, бывший пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян.
“13 июля войдет в историю как день боевого крещения боевых БПЛА армянского производства. Впервые армянские боевые БПЛА были применены в боевых условиях и показали блестящие результаты.
Арцрун Ованнисян опубликовал этот комментарий также и на английском, русском, арабском, персидском, азербайджанском, турецком, грузинском, французском, немецком, испанском и китайском языках.
Ранее Минобороны Армении опубликовало видеоматериал, на котором видно, как подразделения ВС Армении уничтожают азербайджанские опорные пункты, обстрелявшие приграничные населенные пункты Тавушской области, а в распространенном правительством Армении видеоматериале представлены кадры карательных действий, имевших место ночью.
С 13 июля противник обстреливает населенные пункты Республики Армения. Азербайджанские вооруженные силы из миномета калибра 82 мм выпустили в направлении населенного пункта Чинари 3 снаряда и 7 из миномета калибра 120 мм. 14 июля противник ударным БПЛА атаковал гражданские объекты общины Берд.