ՀԱՊԿ-ը կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել կրակը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը լուրջ մտահոգություն է հայտնում Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակի սրացման կապակցությամբ և կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել կրակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է ՀԱՊԿ մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Զայնետդինովը:
«ՀԱՊԿ քարտուղարությունում լուրջ մտահոգությունն են հայտնում` կապված հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրացման հետ, որը սկսվել է հուլիսի 12-ին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների ռազմական բախումից հետո, այդ թվում՝ ծանր զինատեսակների կիրառմամբ, որի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ»,- նշել է մամուլի խոսնակը:
ՀԱՊԿ-ը նշում է, որ ստեղծված իրավիճակը չի նպաստում երկու հարևան երկրների սահմանին իրավիճակի կարգավորմանը, որոնցից մեկը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, հանդիսանում է ՀԱՊԿ անդամ-պետություն, և վկայում է հրադադարի ռեժիմի պայմանավորվածության խախտման մասին, որը ձեռք է բերվել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարությունների միջև:
«Ռազմաքաղաքական ղեկավարության հատվածը կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել կրակը՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության շրջանակներում: Մեր ցավակցությունն ենք հայտնում զոհվածների հարազատներին ու մտերիմներին, շուտափույթ ապաքինում ենք մաղթում վիրավորներին»,- նշել են ՀԱՊԿ-ում:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում ընդգծել են այն, որ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը, ՀԱՊԿ-ի արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդն իրենց հայտարարություններում բազմիցս կողմերին կոչ են արել հասնել հակամարտության կարգավորմանը, բացառապես խաղաղ ճանապարհով և զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից՝ լարվածության աճ թույլ չտալու նպատակով:

CSTO urges to immediately end fire in Armenia-Azerbaijan border
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. The Collective Security Treaty Organization (CSTO) expressed a serious concern over the escalation of the situation on the Armenia-Azerbaijan border and called for an immediate ceasefire, CSTO spokesperson Vladimir Zaynetdinov told RIA Novosti.
“The CSTO Secretariat is deeply concerned over the escalation of the situation in the Armenian-Azerbaijani border which started on July 12 after the military clash of units of the armed forces of Armenia and Azerbaijan, including with the use of heavy weapons which resulted in fatalities and injuries”, the spokesperson said.
The CSTO says the current situation does not contribute to the normalization of the situation on the border of the two countries, one of which – Armenia, is a CSTO member state, adding that the current situation also shows the violation of an agreement on ceasefire which has been achieved between the leaderships of Armenia and Azerbaijan.
“The military-political leadership part urges to immediately cease the fire within the frames of the CSTO responsibility. We express our condolences to the relatives and families of the victims and wish a speedy recover to the injured”, the CSTO said.