ԱՄՆ-ը կարող Է Չինաստանի նկատմամբ նոր միջոցներ ներկայացնել շաբաթվա սկզբին. WSJ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը կարող Է Չինաստանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ կամ այլ սահմանափակիչ միջոցներ սահմանելու մասին հայտարարել արդեն շաբաթվա սկզբին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 12-ին այդ մաիսն հայտնել Է The Wall Street Journal (WSJ) թերթը:
Թերթի աղբյուների տվյալներով՝ վարչակազմի բարձրաստիճան աշխատակիցներ հուլիսի 9-ին անցկացրել են հանդիպում այն միջոցների փաթեթի որոշման նպատակով, որոնք կարող են կիրառվել ՉԺՀ-ի նկատմամբ: Համանման հանդպում Է նախատեսված «շաբաթվա սկզբին»: Դրանից անմիջապես հետո կարող Է հայտարարվել այս կամ այլ սահմանափակիչ միջոցներ մցվելու մասին: Ըստ որում հրատարակության տվյալներով՝ Թրամփի վարչակազմում չափազանց զգուշորեն են մոտենում միջոցների փաթեթի որոշմանը՝ երկյուղ կրելով այն բանից, որ դրանք կա՛մ լուրջ ճնշում չեն գործադրի Չինաստանի իշխանությունների վրա, կա՛մ «վտանգի կենթարկեն ԱՄՆ-ի եւ Հոնկոնգի իշխանություններին եւ սպառողներին»:
Ավելի վաղ ազգային անվտանգության հարցերով ԱՄՆ-ի նախագահի օգնական Ռոբերտ Օ’Բրայենը հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները մոտ օրերին եւ շաբաթներին կարող են Չինաստանի նկատմամբ կիրարկել զգալի քանակությամբ նոր միջոցներ: Նա ընդգծել Է, որ դրանք կվերաբերեն Վաշինգտոնի հետ հարաբերություններում Հոնկոնգի հատուկ կարգավիճակի հետկանչմանը: Բացի դրանից, նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի իշխանությունները դիտարկում են WeChat սոցալական ցանցում չինական TikTok հավելվածի նկատմամբ միջոցներ սահմանելու հնարավորությունը: Օ’Բայենի պնդմամբ՝ դանք օգտագործվում են «ամերիկացիների անձնական տվյալների ստացման համար, որոնք այնուհետեւ ուղարկվում են Պեկին, որտեղ դրանք կարող են օգտագործվել թշնակաման նպատակների համար», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: власти США могут представить новые меры в отношении Китая в начале недели
Администрация президента США Дональда Трампа может объявить о введении санкций или других ограничительных мер в отношении Китая уже в начале недели. Об этом сообщила в воскресенье газета The Wall Street Journal.
По данным ее источников, высокопоставленные сотрудники администрации в минувший четверг провели встречу с целью определить пакет мер, которые могут быть применены по отношению к КНР. Проведение аналогичной встречи намечено на "начало недели". Сразу после нее может быть объявлено о введении тех или иных ограничительных мер. При этом, по данным издания, в администрации Трампа крайне осторожно подходят к определению пакета мер, опасаясь того, что они либо не окажут серьезного давления на китайские власти, либо "подвергнут риску американские и гонконгские компании и потребителей",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ранее помощник президента США по национальной безопасности Роберт О'Брайен заявил о том, что власти США в ближайшие дни и недели могут ввести в действие значительное количество новых мер в отношении Китая. Он подчеркнул, что они будут касаться отзыва особого статуса Гонконга в отношениях с Вашингтоном. Кроме того, по его словам, власти США рассматривают возможность введения мер в отношении китайского приложения TikTok и социальной сети WeChat. По утверждению О'Брайена, они используются "для получения личных данных американцев, которые затем отправляются в Пекин, где их могут использовать для враждебных целей".