Անջեյ Դուդան հաղթանակ Է տարել Լեհաստանի նախագահական ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանում նախագահական ընտրությունների քվեաթերթիկների 99,97 տոկոսի մշակման արդյունքում գործող նախագահ Անջեյ Դուդան հավաքում Է ձայների 51,21 տոկոսը, ընդդիմադիր «Քաղաքացիական կոալիցիայից» թեկնածու Ռաֆալ Տշասկովսկին՝ 48,79 տոկոսը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրեսը», հայտնել Է Պետական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սիլվեստեր Մարցինյակը:
Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովում սպասում են Լեհաստանի եւս հինգ եւ արտասահմանյան (Բրյուսելից, Լոնդոնից եւ Մանչեսթրից) ինը ընտրատեղամասերից արձանագրություններին: Մասնակցությունը կազմել Է 68,12 տոկոս: Դուդայի հաղթանակը նվազագույն տարբերությամբ՝ 51տոկոսը 49 տոկոսի դիմաց, ցույց են տվել նաեւ Ipsos Էքզիթ-պոլերը, հաղորդում Է PAP գործակալությունը: Ընտրություններից առաջ անցկացված հարցումները ցույց են տվել, որ հիմնական մրցակիցների շանսերը մոտավորապես հավասար են: Ընտրություններն անցել են երկու փուլով: Հունիսի 28-ին անցկացված առաջին փուլում Դուդան ստացել Է ձայների 43,5 տոկոսը, Տշասկովսկին՝ 30,46 տոկոսը: Անջեյ Դուդան նախագահի պաշտոնն զբաղեցնում Է 2015 թվականի օգոստոսից: Այդ նույն թվականի մայիսին նա հաղթանակ տարավ այն ժամանակվա նախագահ Բրոնիսլավ Կոմարովսկու նկատմամբ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Анджей Дуда выиграл президентские выборы в Польше
По итогам обработки 99,97% бюллетеней на президентских выборах в Польше действующий президент Анджей Дуда набирает 51,21% голосов, кандидат от оппозиционной "Гражданской коалиции" Рафал Тшасковский - 48,79%, сообщил председатель Государственной избирательной комиссии Сыльвестер Марциняк.
По его словам, в комиссии ждут протоколов с еще пяти участков в Польше и с девяти зарубежных - из Брюсселя, Лондона и Манчестера,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Явка составила 68,12%.
Победу Дуды с минимальным отрывом - 51% против 49% - показали и экзит-поллы Ipsos, cообщало агентство PAP. Перед выборами опросы показывали, что у основных соперников шансы примерно равны.
Выборы прошли в два тура. В первом туре 28 июня Дуда получил 43,5% голосов, Тшасковский - 30,46%.
Анджей Дуда занимает пост президента с августа 2015 года. В мае того же года он победил на выборах тогдашнего президента Бронислава Комаровского.