Մնացականյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել է Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Տավուշի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված գործողությունների վերաբերյալ հեռախոսազրույց է ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Հուլիսի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ: Նախարար Մնացականյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրեց հուլիսի 12-ից Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ Տավուշի մարզի ուղղությամբ հրետանու կիրառմամբ իրականացված հրադադարի խախտումների, հուլիսի 13-ի առավոտյան այդ գործողությունների վերսկսման, ինչպես նաև իրադրության հետագա սրման հետևանքների մասին: ԱԳ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց ՀԱՊԿ անդամ երկրի նկատմամբ նման գործողությունների անընդունելիությունը»,- գրել է Նաղդալյանը:
Նախարարի մամուլի խոսնակը հավելել է, որ պահպանվում է մշտական կապ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ և շարունակվում են աշխատանքները ՀԱՊԿ շրջանակներում:

Armenian FM briefs CSTO Secretary General on ceasefire violations by Azerbaijan
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. Armenian foreign minister Zohrab Mnatsakanyan held a telephone conversation with CSTO Secretary General Stanislav Zas over the military operations launched by Azerbaijan on July 12 in the direction of Armenia’s Tavush province, Armenian MFA spokesperson Anna Naghdalyan said on Facebook.
“On July 13 FM Zohrab Mnatsakanyan held a phone talk with CSTO Secretary General Stanislav Zas. Minister Mnatsakanyan briefed the CSTO Secretary General about the ceasefire violations conducted by the Azerbaijani armed forces from July 12 in the direction of Armenia’s Tavush province with the use of artillery, the resumption of these operations in the morning of July 13, as well as the consequences of the further escalation of the situation. FM Mnatsakanyan emphasized the inadmissibility of such operations against a CSTO member state”, Naghdalyan said.
The MFA spokesperson added that a constant contact is maintained with the CSTO Secretary General and the works within the CSTO framework continue.
No casualties were reported from the Armenian side.
The Azerbaijani defense ministry reported that three soldiers have died, four others were wounded in the incident.