Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտնում է ևս մեկ զինծառայողի մահվան մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 12-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով վիրավորված զինծառայողներից մեկը մահացել է։
«Չնայած բժիշկների ջանքերին ՝ ադրբեջանական բանակի զինծառայող, Դաշդեմիրով Խայամ Մահոմեդ օղլին, ով ծանր վիրավորվել էր, մահացել է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշված է հաղորդագրության մեջ։
Ընդհանուր առմամբ՝   հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 12-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով զոհվել  է ադրբեջանական զինուժի  3 զինծառայող, կա 4 վիրավոր։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հրապարակել է նաև զոհված մյուս երկու զինծառայողների անունները։ Նրանք են սերժանտ Սադիգով Վուգար Լյատիֆ օղլին և ավագ շարքային Էլշադ Դենմեզ օղլին։
Ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները հուլիսի 12-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ են կատարել: «Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո Ադրբեջանի զինծառայողները, թողնելով ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենան, վերադարձել են իրենց դիրք:  Ժամը 13: 45-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները կրկնել են հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձը, կիրառելով հրետանային կրակ, սակայն ճնշվել են հայկական կողմից և, կորուստներ կրելով, հետ շպրտվել»,- հայտնել էր Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմից կորուստներ չկան:

МО Азербайджана сообщает о смерти еще одного военнослужащего
По сообщению Министерства обороны Азербайджана, один из военнослужащих, раненных в результате инцидента, произошедшего 12 июля на армяно-азербайджанской границе, скончался.
«Несмотря на усилия врачей, военнослужащий азербайджанской армии Дашдемиров Хашам Магомед оглы, который был тяжело ранен,  скончался», - как передает Арменпресс, говорится в  сообщении.
В целом, в результате инцидента, произошедшего на армяно-азербайджанской границе 12 июля, 3 военнослужащих Вооруженных сил Азербайджана были убиты и 4 ранены.
Министерство обороны Азербайджана также объявило имена двух других убитых военнослужащих. Это сержант Садыгов Вугар Лятиф оглы  и старший рядовой Эльшад Денмез оглы.
Ранее сообщалось, что 12 июля около 12:30 военнослужащие Вооруженных сил Азербайджана совершили попытку нарушения государственной границы Армении  на автомобиле УАЗ в направлении Тавуша.
Об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь министерства обороны РА Шушан Степанян.
«После предупреждения с армянской стороны азербайджанские военнослужащие оставили свой автомобиль УАЗ и вернулись на свои позиции. В 13:45 часов военнослужащие Вооруженных сил Азербайджана повторили попытку занять пограничный пост Вооруженных сил Армении, применив артиллерийский огонь, но были подавлены армянской стороной, и отступили,  понеся потери», - отметила Степанян.