Ադրբեջանական կողմը վերսկսել է հրետակոծել հայկական դիրքը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական կողմը սկսել է հրետակոծել հայկական նույն դիրքի ուղղությամբ, որտեղ ժամեր առաջ փորձել էին ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով անցնել հայ-ադրբեջանական սահմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
«Ադրբեջանական կողմը վերսկսել է հրետակոծել մեր նույն դիրքի ուղղությամբ 82 մմ ականանետից և տանկից: Իրավիճակի լարման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Ստեփանյանը:
Ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները հուլիսի 12-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ են կատարել: «Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո Ադրբեջանի զինծառայողները, թողնելով ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենան, վերադարձել են իրենց դիրքԺամը 13: 45-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները կրկնել են հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձը, կիրառելով հրետանային կրակ, սակայն ճնշվել են հայկական կողմից և, կորուստներ կրելով, հետ շպրտվել»,- հայտնել էր Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմից կորուստներ չկան:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 12-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով զոհվել  է ադրբեջանական զինուժի  2 զինծառայող, ևս 5-ը վիրավորվել են։ Հիվանդանոցում մահացել է վիրավորներից ևս մեկը:

YEREVAN, 12 JULY, ARMENPRESS: Azerbaijan restarts shelling the positions of the Armenian Army at the spot, where earlier June 12, a military UAZ SUV tried to cross the border line in Armenia’s North-Eastern Tavush province.  “Azerbaijan restarted shelling towards the same combat position with 82 mm mortars and a tank. The military-political leadership of Azerbaijan will bear full responsibility for the escalation of the situation”,- wrote the spokesperson of Armenian MOD Shushan Stepanyan on her account in Facebook social network.
Earlier, Azerbaijani MOD informed that as a result of the incident on the Armenian-Azerbaijani border 3 Azerbaijani servicemen have died and 5 have been injured.
On her behalf, The spokesperson of the Defense Ministry of Armenia Shushan Stepanyan informed that the servicemen of the Azerbaijani armed forces made an attempt to violate the Armenian state border in an UAZ vehicle in the direction of Tavush Province on July 12 at about 12:30.