ՊԵԿ-ում անցկացվել է «Տրանսֆերային գնագոյացման կարգավորումները ՀՀ-ում» թեմայով հեռավար դասընթաց
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աշխարհում լայն տարածում գտած հարկային վարչարարության գործիքներից մեկը՝տրանսֆերային գնագոյացումն այս տարվանից սկսել է կիրառվել նաև Հայաստանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ՊԵԿ-ը։
Գործընթացը սահուն իրականացնելու համար Պետական եկամուտների կոմիտեն դեռևս անցած տարվանից պարբերաբար քննարկումներ, հանդիպումներ և դասընթացներ է կազմակերպում հարկ վճարողների, ինչպես նաև կոմիտեի աշխատակիցների համար:
ՊԵԿ ուսումնական կենտրոնի  նախաձեռնությամբ անցկացվել է հերթական դասընթացը «Տրանսֆերային գնագոյացման կարգավորումները ՀՀ-ում» թեմայով: Հեռավար դասընթացն այս անգամ կազմակերպվել է ՊԵԿ միջազգային համագործակցության վարչության ու տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի մասնագետների համար: Նպատակն է՝ բարձրացնել աշխատակիցների տրանսֆերային գնագոյացման վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակը:
ՊԵԿ տրանսֆերային գնագոյացման և հարկային համագործակցության բաժնի պետ Նաիրուհի Ավետիսյանը ներկայացրել է տրանսֆերային գնագոյացման առանձնահատկությունները: Տրանսֆերային գնագոյացման կարգավորումների հիմքում ընկած է պարզած ձեռքի հեռավորության սկզբունքը: Այսինքն, փոխկապակցված կողմերի միջև կատարված գործարքների պայմանները պետք է համապատասխան լինեն փոխկապակցված չհամարվող կողմերի միջեւ կատարվող գործարքների պայմաններին: «Տրանսֆերային գնագոյացման կարգավորումները թույլ են տալիս հարկային մարմնին պարզելու փոխկապակցված անձանց միջեւ գործարքների պայմանները որքանով են արտացոլում իրական հանգամանքները, այսինքն՝ արդյո՞ք տվյալ գործարքը տեղի կունենար նույն պայմաններով, եթե գործարքի կողմերը փոխկապակցված չլինեին»,- պարզաբանել է Նաիրուհի Ավետիսյանը։
Դասընթացն անցել է ակտիվ քննարկումներով: Նշենք, որ ՊԵԿ ուսումնական կենտրոնը հեռավար դասընթացների կազմակերպման համար օգտագործում է skypeforbusiness արտոնագրված ծրագրային ապահովումը:

В КГД Армении провели дистанционный курс “Регулирование трансфертного ценообразования в Армении”
Один из широко распространенных в мире инструментов налогового администрирования - трансфертное ценообразование с этого года стал применяться и в Армении. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Комитет государственных доходов Армении.
Для плавного осуществления процесса Комитет государственных доходов еще с прошлого года периодически организует обсуждения, встречи и курсы для налогоплательщиков, а также и для сотрудников комитета.
По инициативе учебного центра КГД был проведен очередной курс “Регулирование трансфертного ценообразования в Республике Армения”. На этот раз дистанционный курс был организован управлением международного сотрудничества КГД и специалистами по информации и связям с общественностью. Цель - повысить уровень информированности сотрудников о трансфертном ценообразовании.
Начальник отдела трансфертного ценообразования и налогового сотрудничества КГД Наируи Аветисян представила особенности трансфертного ценообразования. В основе регулирования трансфертного ценообразования лежит принцип расстояния вытянутой руки. То есть, условия сделок, совершенных между взаимосвязанными сторонами, должны соответствовать условиям сделок между сторонами, не считающимися взаимосвязанными. Регуляции трансфертного ценообразования позволяют налоговому органу выяснить, насколько условия сделок между взаимосвязанными лицами отражают реальные обстоятельства, то есть, произошла бы данная сделка на тех же условиях, если бы стороны сделки не были взаимосвязаны”, - пояснила Наируи Аветисян.
На занятии прошли активные обсуждения. Отметим, что учебный центр КГД для организации дистанционных курсов использует запатентованное программное обеспечение skypeforbusiness.