ԱՀԿ-ն կարծում է, որ դիմակը կարող է դառնալ նորաձեւ աքսեսուար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դիմակը կարող Է դառնալ նորաձեւ աքսեսուար, սակայն այն պարտադիր պետք Է լինի եռաշերտ, իսկ գործվածքից պատրաստված դիմակն անհրաժեշտ Է ամեն օր լվանալ 60 աստիճան ջերմությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել Է Ռուսաստանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ներկայացուցիչ Մելիտա Վույնովիչը:
«Անհրաժեշտ Է այնպես անել, որպեսզի դիմակները բոլորին հասանելի լինեն: Անհրաժեշտ Է գտնել մի միջոց, որպեսզի բոլոր մարդիկ դրանից օգտվելու հնարավորություն ունենան… Ես նույնիսկ դեմ չեմ այն բանին, որ դիմակը դառնա նորաձեւ դետալ: Բայց միայն մի պայմանով. եթե այն գործվածքից Է պատրաստված, ապա անհրաժեշտ Է ամեն օր լվանալ 60 աստիճան ջերմությամբ, եւ որ այն լինի եռաշերտ: Դիմակը կարող Է լինել ցանկացած պատկերով: Ես հասկանում եմ՝ տապ Է, հարմար չԷ, այդ ամենը հասկանալի Է: Պարզապես անհրաժեշտ Է ընտելանալ դրան»,-ասել Է Վույնովիչը՝ խոսելով կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին սահմանված միջոցառումների մասին: Նա նաեւ հիշեցրել Է, որ հարկավոր Է մշտապես լվանալ ձեռքերը, ամենուրեք պետք Է լինեն սանիտայզերներ, իսկ հասարակական վայրերում մակերեւույթները պետք Է լինեն ախտահանված:
«Մենք շատ ենք շփացել: Մենք սովորել ենք այն բանին, որ ամեն բան բուժվում Է: Բայց COVID-ը սովորական մանրԷ չԷ: Այնպես որ լավ հիգիենան այն Է, ինչը հարկավոր Է վերադարձնել մեր կյանք»,-հավելել Է ԱՀԿ-ի ներկայացուցիչը: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) COVID-19 նոր վիրուսային վարակի բռնկումը մարտի 11-ին հայտարարել Է համավարակ: ԱՀԿ-ի վերջին տվյալների համաձայն, աշխարհում հայտնաբերվել Է վարակման արդեն ավելի քան 11,8 միլիոն դեպք, ավելի քան 545 հազար մարդ մահացել Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ВОЗ считают, что маска может стать модным аксессуаром
Маска может стать модным аксессуаром, однако она должна быть обязательно трехслойной, а маску из ткани необходимо стирать каждый день при температуре 60 градусов. Как передает Арменпресс, об этом заявила в интервью РИА Новости представитель Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в России Мелита Вуйнович.
"Нужно сделать так, чтобы маски были всем доступны. Надо найти способ, чтобы все люди имели к ним доступ.... Я даже не против того, чтобы маска стала модной деталью. Но с условием – если она из ткани, ее надо стирать каждый день на 60 градусах, и что она будет трехслойная. А рисунок может быть любой. Я понимаю, жара, неудобно, это все понятно. Просто надо привыкнуть к этому", - сказала Вуйнович, говоря о мерах на фоне пандемии коронавируса.
Она также напомнила, что нужно всегда мыть руки, везде должны быть санитайзеры, а поверхности в общественных местах должны быть дезинфицированы.
"Мы очень разбаловались. Мы привыкли к тому, что все лечится. Но COVID – это не обычная бактерия. Так что хорошая гигиена – это то, что нужно вернуть в нашу жизнь", - добавила представитель ВОЗ.
Всемирная организация здравоохранения 11 марта объявила вспышку новой коронавирусной инфекции COVID-19 пандемией. По последним данным ВОЗ, в мире выявлены уже более 11,8 миллиона случаев заражения, свыше 545 тысяч человек скончались.