Brent մակնիշի նավթի գինն իջել Է բարելի դիմաց մինչեւ 42,02 դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 10-ի առավոտյան նավթի գները նվազում են կորոնավիրուսի դեպքերի թվի աճի եւ պահանջարկի վերականգնման հեռանկարների ճնշման ներքո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են սակարկությունների տվյալները:
Երեւանի ժամանակով ժամը 07:52-ի դրությամբ Brent մակնիշի հյուսիսծովյան նավթախառնուրդի սեպտեմբերյան ֆյուչերսների գինը նվազել Է 0,78 տոկոսով՝ բարելի դիմաց մինչեւ 42,02 դոլար: WTI մակնիշի նավթի օգոստոսյան ֆյուչերսներն Էժանացել են 0,98 տոկոսով՝ բարելի դիմաց մինչեւ 39,23 դոլար:
Չնայած այն բանին, որ բազմաթիվ վերլուծաբաններ համավարակից հետո սպասում են տնտեության եւ վառելանյութի պահանջարկի աշխուժացման, ԱՄՆ-ում, որն աշխարհում նավթի ամենախոշոր սպառողն Է, կորոնավիրուսով վարակվածների թվի ամենօրյա ռեկորդային ավելացումն անհանգստություն Է առաջացնում վերականգնման տեմպերի առիթով:
«Կորոնավիրուսի բռնկումների վերսկսումն աշխարհի առանձին մասերում ավելացրել Է առաջիկա ամիսներին վերականգնման դանդաղման սպասելու պատճառները»,-Reuters գործակալությունը մեջբերում Է Capital Economics-ի վերլուծաբանների կարծիքը:
Ըստ գործակալության տվյալների, հուլիսի 9-ին ԱՄՆ-ում գրանցվել Է COVID-19-ի մոտավորապես 56 հազար նոր դեպք: Իսկ հուլիսի 8-ին դեպքերի թիվը երկրում գերազանցել Է 60 հազարը, ինչը համավարակի սկզբից ի վեր դարձել Է ամենամեծ ամենօրյա աճը երկրների թվում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Цены на нефть марки Brent опустились до 42,02 доллара за баррель
Цены на нефть в пятницу утром снижаются под давлением роста числа случаев коронавируса и перспектив восстановления спроса, свидетельствуют данные торгов.
По состоянию на 7.52 мск цена сентябрьских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent снижалась на 0,78% - до 42,02 доллара за баррель. Августовские фьючерсы на нефть марки WTI дешевели на 0,98% - до 39,23 доллара за баррель, сообщает Арменпресссо ссылкой на РИА Новости.
Несмотря на то, что многие аналитики ожидают оживления экономики и спроса на топливо после пандемии, рекордное ежедневное увеличение числа заражений коронавирусом в США, крупнейшем потребителе нефти в мире, вызывает обеспокоенность по поводу темпов восстановления.
"Возобновление вспышек коронавируса в некоторых частях мира добавило причин ожидать замедления восстановления в предстоящие месяцы", - приводит агентство Рейтер мнение аналитиков Capital Economics.
По данным агентства, в четверг в США было зарегистрировано около 56 тысяч новых случаев COVID-19. В среду же количество случаев в стране превысило 60 тысяч, что стало самым большим ежедневным приростом среди стран с начала пандемии.