Դիմակներ և լոկալ սահմանափակումներ. թարմ տվյալներ Եվրոպայից
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոկալ սահմանափակումները վերսկսվել են Իսպանիայում և Գերմանիայի որոշ հատվածներում` պարտադիր դարձնելով դիմակ կրելու կանոնը: «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով BBC-ն, հայտնում է Եվրոպայի վերջին տվյալները.
• Իսպանիայում Գալիսիայի և Կատալոնիայի կառավարությունները 300 հազ. մարդու համար սահմանել են որոշակի սահմանափակումներ: Միայն նրանք կարող են ելումուտ ունենալ Գալիսիայի Ա-Մարինա ծովափնյա թաղամաս, ովքեր աշխատում են:
• Գերմանիայի մի շարք նահանգներ քննարկում են առաջիկա ամիսներին դիմակներ կրելու վերաբերյալ մեղմացման կանոնները, քանի որ վարակի տարածումը  մնում է վերահսկողության տակ: Առողջապահության նախարար Ջենս Սփան նշել է. «Ես հասկանում են անհամբերությունը բնականոն կյանքին վերադառնալու, բայց վարակը դեռ առկա է»:
• Շվեյցարիան հանրային տրանսպորտում դիմակ կրելը դարձրել է պարտադիր` հղում կատարելով զբոսաշրջիկների աճող թվերին:
• Հունաստանը հուլիսի 6-ին փակում է սահմանը Սերբիայի հետ` պայմանավորված Բալկանյան երկրում դեպքերի աճով: Մոնտենեգրոն արձանագրել է մեկօրյա դեպքերի ռեկորդային թիվ հուլիսի 5-ին, Կոսովոն սահմանել է գիշերային պարետային ժամ մի քանի քաղաքներում` ներառյալ նաև մայրաքաղաք Պրիշտինայում:

Masks and local lockdowns: the latest from Europe
• Authorities in the Spanish regions of Galicia and Catalonia have imposed local lockdowns on some 300,000 people following outbreaks of the virus. Only those travelling for work are allowed to leave or enter Galicia’s coastal district of A Mariña from midnight on Sunday to Friday
• Several states in Germany are considering easing rules about wearing face masks in the coming months as the outbreak stays under control. Health minister Jens Spahn, however, has warned against the move. “I understand the impatience and the desire for normality. But the virus is still there,” he tweeted
• Switzerland has made masks compulsory on public transport nationwide for the first time, citing rising numbers of travellers. Though wearing face coverings is already recommended, “few people are heeding this advice”, the federal government said
• Greece is closing its borders to Serbians today, after rising numbers of cases in the Balkan country. The region has seen a large rise in infections in recent weeks: Montenegro reported a record one-day rise in new cases on Sunday, while Kosovo has reimposed a nightly curfew for several cities, including the capital Pristina