Իսպանիայում վերստին սահմանափակումներ են մտցրել եւ փակել լողափերը կորոնավիրուսի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի իշխանությունները ժողովրդի կողմից սիրված տասնյակ լողափեր են փակել COVID-19-ի տարածման երկյուղների պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել են եվրոպական ԶԼՄ-ները:
Մասնավորապես, Անդալուսիայում ավելի քան 50 լողափ Է փակվել, դրանցից գրեթե 30-ը՝ Մալագայում: Դրանցից շատերը, ինչպես սպասվում Է, աշխատանքը կվերսկսեն այս շաբաթ: Տեղի իշխանություններն այս քայլին են գնացել այն բանից հետո, երբ հանգստյան օրերին լողափերը լեփ-լեցուն դարձան, եւ մարդիկ այնտեղ չԷին պահպանում սոցիալական հեռավորությունը: Կորոնավիրուսի հետ կապված իրադրության ֆոնին Իսպանիայի հյուսիսարեւմտյան Գալիսիա տարածաշրջանում վերականգնել են վերջերս չեղարկված առանձին սահմանափակումները:
Այսպես, ափամերձ շրջաններից մեկի բնակիչներին արգելվել Է մեկնել երկրի մյուս մասեր: Բացի այդ, այնտեղ սահմանվել Է դիմակների պարտադիր կրում եւ արգելվել 10-ից ավելի թվաքանակով մարդկանց հանդիպումները: Անհրաժեշտ Է, որ բարերն ու ռեստորանները 50 տոկոսով նվազեցնեն զբաղվածությունը: Հուլիսի 4-ին Կատալոնիայում նույնպես սահմանափակիչ միջոցառումներ են մտցվել:
Ավելի քան 200 հազար մարդ Սեգրիայի շրջանում ուղարկվել են կարանտինի, նրանց արգելվել Է ուրիշ քաղաքներ մեկնել: Նման միջոցառումները սահմանվում են երկրում կորոնավիրուսով հիվանդության նոր դեպքերի աճի ֆոնին: Իսպանիայում համավարակի ժամանակ հայտնաբերել են վարակվելու շուրջ 300 հազար դեպք, ավելի քան 28 հազար մարդ մահացել Է, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Испании вновь ввели ограничения и закрыли пляжи из-за коронавируса
Власти Испании закрыли десятки популярных пляжей из-за опасений распространения COVID-19, сообщают европейские СМИ.
В частности, более 50 пляжей закрыты в Андалусии, из них почти 30 - в Малаге. Многие из них, как ожидается, возобновят работу на этой неделе.
На такой шаг местные власти пошли после того, как на выходных пляжи оказались переполнены и люди не соблюдали там социальную дистанцию,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
На фоне ситуации с коронавирусом в северо-западном испанском регионе Галисия вернули некоторые недавно отмененные ограничения. Так, жителям одного из прибрежных районов запрещено выезжать в другие части страны. Кроме того, там введено обязательное ношение масок и запрещены встречи численностью более 10 человек. Барам и ресторанам необходимо на 50% снизить заполняемость.
В субботув Каталониитакже ввели ограничительные меры. Более 200 тыс. человек в районе Сегриа отправлены на карантин, им не разрешено ездить в другие города.
Подобные меры вводятся на фоне увеличения прироста новых случаев заболевания коронавирусом в стране. За время пандемии в Испании выявили в общей сложности около 300 тыс. случаев заражения, более 28 тыс. человек скончалось.