Յուվալ Նոյ Հարարիի «Sapiens. Մարդկության համառոտ պատմություն» գիրքը թարգմանվել է հայերեն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 21-րդ դարի ամենաազդեցիկ գիտնականներից մեկի՝ Յուվալ Նոյ Հարարիի, «Sapiens. Մարդկության համառոտ պատմություն» գիրքը թարգմանվել է հայերեն։ Հրեա հայտնի տեսաբանի, համաշխարհային առաջնորդների սիրելի հեղինակիև Դավոսի համաժողովի գլխավոր խոսնակի գիրքը հայ ընթերցողին ներկայացվում է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հետգործընկերությամբ՝ Newmag  հրատարակչության կողմից։ «Sapiens»-ը թարգմանվել է ավելի քան 50 լեզվով, վաճառվել 12 միլիոն օրինակ և 5 տարի անընդմեջ գլխավորել New York Times-ի բեսթսելլերի ցուցակը:
«Պատմահասարակագիտական և քաղագիտական բնույթի գրականության կարիք այսօր շատ կա: Հատկապես ժամանակից քաղաքագիտական միտքը կարևոր է հասկանալու համար ամբողջ աշխարհում, նաև Հայաստանում, տեղի ունեցող քաղաքական, հասարակական երևույթները, շարժումները, իրադարձությունները, և դրանց սթափ գնահատական տալու համար», - ասել է Newmag ընկերության գլխավոր խմբագիր Գնել Նալբանդյանը:
«Sapiens» գրքում Հարարին պատմում է, թե զարգացում ապրող մարդն ինչպես է ազդել համաշխարհային էկոհամակարգի վրա և կայսրություններ ստեղծել։ Հեղինակը միաձուլում է պատմությունն ու գիտությունը՝ վերանայելով տարածված տեսակետները, անցյալի զարգացումները կապելով ժամանակակից խնդիրների հետ, առանձին իրադարձությունները դիտարկելով ավելի մեծ գաղափարների համատեքստում: Հարարին այս խիստ ինքնատիպ գրքով կոտրում է պատմական գրքերի մասին կարծրատիպերը: Նրա պատմությունը սկսվում է 70 հազար տարի առաջ, երբ նոր էր ի հայտ գալիս աշխարհաճանաչողությունը:
«Որպես գործարար, որը երազում է տեսնել Հայաստանը ինովացիայի գլոբալ քարտեզի վրա, անձնապես ինձ ու մեր թիմի համար այս գործընկերությունն ու եռագրության թարգմանությունը մի քանի նպատակ ունի։ Նախ, դառնալ համաշխարհային օրակարգի և գլոբալ երկխոսության մաս, ներգրավվել ապագային վերաբերող քննարկումներին։ Երկրորդ՝ համաշխարհային կարևորության ամենաթարմ և ամենաորակյալ գրականությունը ներկայացնել հայերեն։ Եվ երրորդ`ճանաչելով աշխարհը, ընթերցելով ամենաթարմ գիտահանրամատչելի գրականությունը, վերաիմաստավորել նաև մեր երկրի ապագան», - գրքի բացման խոսքում ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, «Յուքոմ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը։
Հարարիի «Sapiens. Մարդկության համառոտ պատմություն» գիրքը, որը հիմնված է գիտական հարուստ պաշարի վրա, ներկայացնում է  մարդկության անցյալը և այդ անցյալում տեղի ունեցած կարևորագույն շրջադարձերը, որոնք մինչ այսօր մեծ ազդեցություն են ունենում բազմաթիվ ժողովուրդների, հասարակությունների և պետությունների վրա: Հարարիի եռագրության առաջին թարգմանության շնորհիվ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբն ու Newmag հրատարակչությունը խոստանում են քննարկումների, մտքի գրոհների ու մտավոր կապիտալի ստեղծման հետաքրքիր նախագիծ։
«COVID-19» համաճարակով պայմանավորված՝գրքի  հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը տեղի կունենա առցանց և Արմենիա հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում՝ հուլիսի 6-ին, առավոտյան 10։15-ին, «Բարի լույս» ծրագրի շրջանակում։ Գիրքը հուլիսի 6-ից հասանելի կլինի բոլոր գրախանութներում։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը Հայաստանի խոշորագույն հոլդինգային ընկերություններից մեկն է՝ իր կազմում ներկայացնելով 15 ընկերություն 3 երկրում։ Ընկերության շրջանառության զգալի մասն ուղղվում է Հայաստանում սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի իրականացմանը կրթության,սոցիալական զարգացման և արվեստի ոլորտներում՝ համագործակցելով, մասնավորապես, «Դասավանդիր Հայաստան» հիմնադրամի, «Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի», «Սթարթափ Հայաստան» հիմնադրամի, «Ստեղծարար Հայաստանի» հետ Հայաստանում մտքի առաջնորդության և մտավոր կապիտալիզ արգացման համար։
Newmag ընկերությունը Հայաստանի առաջատար հրատարակչություններից է։ Ստեղծվելով 2007 թվականին՝ ընկերությունը մինչև 2018 թվականը տպագրել է համանուն ամսագիրը։ 2018-ի մարտին ընկերությունը փոխեց ուղղությունը՝ կենտրոնանալով հրատարակչական ոլորտի վրա։ Եվ արդեն 2018 թվականից «Newmag»-ը ընթերցողին է ներկայացնում հայկական և համաշխարհային բեսթսելլերներ։

Книга Юваля Ноа Харари “Sapiens. Краткая история человечества” переведена на армянский язык
Книга “Sapiens. Краткая история человечества” Юваля Ноа Харари, одного из самых влиятельных ученых 21 века переведена на армянский язык. Книга известного израильского теоретика, любимого автора мировых лидеров и главного спикера Давосского форума представлена армянскому читателю издательством Newmag совместно с группой компаний “Галакси”. “Sapiens” переведен на более чем 50 языков, продано 12 миллионов единиц, и он пять лет подряд возглавляет список бестселлеров “New York Times”.
“Особенно актуальная политологическая мысль важна для того, чтобы понять происходящие во всем мире, а также и в Армении политические, общественные явления, движения, события, и дать им трезвую оценку”, - сказал главный редактор издательства “Newmag” Гнел Налбандян.
В книге “Sapiens” Ноа Харари рассказывает, как развивающийся человек влиял на мировую экосистему и создавал империи. Автор соединяет историю и науку, пересматривая распространенные точки зрения, связывая прошлое с современными проблемами, рассматривая отдельные события в контексте более широких идей. Он этой весьма оригинальной книгой ломает все стереотипы об исторических книгах. Его рассказ уводит нас на 70 000 лет назад, когда возникало познавание мира.
“Для меня лично, как для бизнесмена, который мечтает видеть Армению на глобальной карте инноваций, и для нашей команды это партнерство и перевод трилогии преследовали несколько целей. Во-первых, стать частью мировой повестки и глобального диалога, участвовать в обсуждениях, касающихся будущего. Во-вторых, представить самую свежую и качественную литературу мирового значения на армянском языке. И в-третьих, познавая мир, прочитав самую свежую научно-популярную литературу, переосмыслить и будущее нашей страны”, - в своей вступительной речи сказал соучредитель группы компаний “Галакси”, председатель Совета директоров компании “Юком” Гурген Хачатрян.
“Sapiens. Краткая история человечества”, книга основанная на богатом научном базисе, она представляет прошлое человечества, произошедшие в прошлом важнейшие повороты, которые до сих пор оказывают большое влияние на многие народы, общества и государства. Благодаря переводу трилогии Ноа Харари группу компаний “Галакси” и издательство “Newmag” ожидают интересные обсуждения, атаки мыслей и создание интеллектуального капитала.
Презентация армянского перевода книги в связи с эпидемией COVID-19 состоится онлайн и в прямом эфире телекомпании Армения 6 июля в 10 утра, в рамках программы “Доброе утро”. Книга с 6 июля будет доступна во всех книжных магазинах.
Группа компаний “Галакси” является одной из крупнейших холдинговых компаний Армении, представляя в своем составе 15 компаний в 3 странах. Значительная часть оборота компании направляется на реализацию программ социальной ответственности в Армении в сферах образования, социального развития и искусства, в частности, в сотрудничестве с Фондом  “Обучай Армения”, Государственным симфоническим оркестром Армении, Фондом “Стартап Армения”, Фондом “Креативная Армения” во имя лидерства и запрета интеллектуального капитализма в Армении.
Компания “Newmag” - одно из ведущих издательств Армении. Компания, созданная в 2007 году, до 2018 года издавала и одноименный журнал. В марте 2018 года компания изменила направление, сосредоточившись на издательском секторе. И уже с 2018 года “Newmag” представляет читателю армянские и мировые бестселлеры.