ԱՄՆ-ում հուսով են, որ մինչեւ աշուն կկարողանան ամսական կորոնավիրուսի մինչեւ 50 միլիոն թեստ կատարել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի իշխանությունները հուսով են, որ մինչեւ աշուն երկրում կլինեն կորոնավիրուսի շուրջ 40 – 50 միլիոն թեստերի կատարման հնարավորություններ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կորոնավիրուսի հատուկ ենթակոմիտեում հուլիսի 2-ին կայացած ունկնդրումների ժամանակ այդ գնահատականը տվել Է առողջապահության եւ սոցիալական ծառայությունների նախարարի օգնական ծովակալ Բրետ Ջիրուարը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Երկրում կատարվել Է COVID-19-ի ավելի քան 35 միլիոն թեստ եւ այժմ օրական միջին չափով կատարվում Է ավելի քան 550 հազար թեստ»,- ասել Է նա: «Իմ գնահատմամբ՝աշնանը երկրում կլինեն ամսական 40-ից մինչեւ 50 միլիոն թեստ կատարելու հնարավորություններ»,- հայտարարել Է Ջիրուարը: «Ոչ մի կասկած չկա այն հարցում, որ որքան շատ ենք մենք թեստավորում, այնքան շատ դեպքեր են հայտնաբերվում, բայց մենք կարծում ենք, որ խոսքը վերաբերում Է (ախտահարման) դեպքերի թվի իրական ավելացմանը»,- պարզաբանել Է նա: Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Մայքլ Փենսը երկրում վարակման դեպքերի թիվ աճը բացատրել Է կատարվող թեստերի քանակի ավելացմամբ: Նախագահ Դոնալդ Թրամփը նույնպես ավելի վաղ հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ը կորոնավիրուսով վարակման դեքերի քանակով աշխարհում դուրս Է եկել առաջն տեղն այն պատճառով, որ երկիրն առաջին տեղում Է գտնվում նաեւ թեստավորման մասշտաբներով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В США рассчитывают, что к осени смогут проводить до 50 млн тестов на коронавирус в месяц
Власти США рассчитывают на то, что к осени в стране будут возможности для проведения ежемесячно порядка 40-50 млн тестов на коронавирус. Такую оценку дал в четверг на слушаниях в специальном подкомитете по коронавирусу Палаты представителей Конгресса США помощник министра здравоохранения и социальных служб адмирал Бретт Джируар.
"В стране было проведено более 35 млн тестов на COVID-19 и сейчас в среднем проводится более 550 тыс. тестов в день", - сказал он. "По моей оценке, к осени в стране будут возможности проводить от 40 до 50 млн тестов в месяц", - заявил Джируар,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Нет никаких сомнений в том, что чем больше мы тестируем, тем больше случаев выявляется, но мы считаем, что речь идет о реальном увеличении числа случаев [инфицирования]", - пояснил Джируар.
Ранее вице-президент США Майкл Пенс объяснял рост числа случаев заражения в стране увеличением количества проведенных тестов. Президент Дональд Трамп также ранее заявлял, что США вышли на первое место в мире по количеству случаев заражения коронавирусом по той причине, что страна находится также и на первом месте в мире по масштабам тестирования.