Հնդկաստանում մեկ օրում կորոնավիրուսով վարակածների թիվն աճել Է ավելի քան 20 հազարով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանում կորոնավիրուսով վարակման հայտնաբերված նոր դեպքերի թիվը մեկ օրում աճել Է 20 903-ով եւ հասել 625 544-ի: Ինչպես հուլիսի 3-ին իր կայքում հայտնել Է Հնդկաստանի առողջապահության եւ ընտանիքի բարեկեցության նախարարությունը, 24 ժամում մահացածների թիվն ավելացել Է 379-ով եւ հասել 18 213-ի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ախտահարվածների թվի օրական աճը Հնդկաստանի համար դարձել ռեկորդային համավարակի ամբողջ ժամանակամիջոցում, նախորդ ռեկորդը սահմանվել Էր հունիսի 28-ին (ավելի քան 19,9 հազար): Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ երկրի հիվանդանոցներում բուժվում Է 227 439 հիվանդ, առողջացել Է 379 892-ը: Փորձագետների կարծիքով՝ հայտնաբերված ախտահարվածների թվի աճը բացատրվում Է ոչ միայն հիվանդության տարածմամբ, այլեւ այն հանգամանքով, որ երկրում մշտապես աճում Է կորոնավիրուսի համար կատարված թեստերի քանակը: Անցած օրը Հնդկաստանում կատարվել Է 241 576 նման թեստ:
«Երկրում COVID-19-ի (նոր կորոնավիրուսի հարուցած հիվանդության – ծանոթ. խմբ.) համար թեստավորվածների ընդհանուր թիվը շուտով կհասնի 10 միլիոնի: Դա հնարավոր Է դարձել Հնդկաստանի կառավարության կողմից բոլոր խնդիրների վերացման շնորհիվ: Ներկայումս Հնդկաստանում կա 1 065 լաբորատորիա, որտեղ նման թեստեր են անում»,- նշվել Է նախարարությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Индии число заразившихся коронавирусом выросло за сутки более чем на 20 тыс.
Количество выявленных за сутки новых случаев заражения коронавирусом в Индии возросло на 20 903 и достигло 625 544. Как сообщило в пятницу индийское министерство здравоохранения и благосостояния семьи на своем сайте, число умерших увеличилось за 24 часа на 379 и достигло 18 213.
Суточный рост числа инфицированных стал рекордным для Индии за все время пандемии, предыдущий рекорд был установлен 28 июля (более 19,9 тыс.). По данным Минздрава, в больницах страны проходят лечение 227 439 пациентов, выздоровели 379 892,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По мнению экспертов ведомства, рост числа выявленных инфицированных объясняется не только распространением заболевания, но также и тем, что в стране постоянно растет число сделанных тестов на коронавирус. За минувшие сутки в Индии было проведено 241 576 таких тестов.
"Общее число протестированных на COVID-19 (вызываемое новым коронавирусом заболевание - прим. ТАСС) в стране скоро достигнет 10 млн. Это стало возможным благодаря устранению всех проблем правительством Индии. В настоящее время в Индии насчитывается 1 065 лабораторий, где делают такие тесты", - отмечается в сообщении Минздрава.