Ծառուկյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունը հետաձգվեց․ բողոքների մի մասը դատարանը չէր ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում մեկնարկած՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունը հետաձգվեց։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Ծառուկյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։ Հաջորդ դատական նիստը կկայանա հուլիսի 7-ին՝ ժամը 11։00-ին։
«Քանի որ դիմումների մի մասը փոստի միջոցով էին ուղարկվել, այս պահին դրանք դատարանին չէր հասել, որովհետև կարճ ժամկետում էր նշանակվել դատական նիստը՝ օրենքի պահանջն էր այդպիսին։ Դատարանը որոշ բողոքներ չէր ստացել, բնականաբար, հնարավոր չէր նիստը շարունակել»,- ասաց Երեմ Սարգսյանը։
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում պետք է քննվեր Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունը մերժելու՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ բողոքը։
Գագիկ Ծառուկյանի պաշտպանական թիմը նույնպես վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել՝  խնդրելով դատարանից հաստատված համարել հիմնավոր կասկածի բացակայությունը։
Հունիսի 16-ին Ազգային ժողովը փակ քվեարկություններով հավանություն է տվել պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից և ազատությունից զրկելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդություններին:
Ավելի վաղ, ԱԱԾ-ն հայտնել էր, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մի խումբ անդամների կողմից, նախնական համաձայնությամբ, 2017 թ. ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ընթացքում ընտրողներին թեկնածուներից, ինչպես նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար անձամբ կամ միջնորդի միջոցով կաշառք տալու բազմաթիվ դեպքեր, որում ներգրավված են եղել ինչպես կուսակցության ղեկավար կազմը, այնպես էլ՝ կուսակցության անդամները:

Рассмотрение вопроса о мере пресечения в отношении Царукяна отложено
Рассмотрение апелляции о мере пресечения в отношении лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна было отложено.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал защитник Царукяна Ерем Саркисян. Следующее судебное заседание состоится 7 июля в 11:00.
“Поскольку часть заявлений была отправлена по почте, на данный момент они не дошли до суда, судебное заседание было назначено в короткие сроки, таковым было требование закона. Суд не получал некоторые апелляции, естественно, невозможно было продолжать заседание”, - сказал Ерем Саркисян.
В апелляционном уголовном суде Республики Армения должна была быть рассмотрена апелляция на решение суда первой инстанции общей юрисдикции Еревана об отказе от применения ареста в качестве меры пресечения в отношении Гагика Царукяна.
Команда защиты Гагика Царукяна подала и другую апелляцию, попросив суд отсутствие основного подозрения посчитать обоснованным.
16 июня Национальное собрание Армении закрытым голосованием одобрило ходатайство генпрокурора о лишении депутата Гагика Царукяна неприкосновенности и свободы.
Ранее СНБ сообщала, что в результате масштабных следственных и других процессуальных действий, осуществленных Службой национальной безопасности Армении, а также эффективных комплексных оперативно-розыскных мероприятий удалось выявить группу членов партии “Процветающая Армения”, которая по предварительному сговору, в ходе состоявшихся 2 апреля в 2017 года парламентских выборов в Армении осуществляла дачу взяток избирателям лично, или через посредников для голосования в пользу кандидатов от партии, а также самой партии “Процветающая Армения”. В группу были вовлечены как руководящий состав партии, так и члены партии.