Սաուդյան Արաբիան նավթաշուկայում գնային պատերազմով Է սպառնացել հանձնառությունները չկատարելու պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիան սպառնացել Է նավթաշուկայում գնային պատերազմ բորբոքել, եթե ՕՊԷՔ+-ի համաձայնագրի անդամները չփոխհատուցեն արդյունահանման կրճատումների ծավալները, որոնց գծով պարտավորությունները նրանք ավելի վաղ չեն կատարել:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրում Է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով պատվիրակներին: Նրանց խոսքով՝ Սաուդյան Արաբիայի Էներգետիկայի նախարար արքայազն Աբդուլազիզ բեն Սալմանը շաբաթական ուղերձում վերջանագիր Է առաջադրել՝ Անգոլային եւ Նիգերիային խնդրելով ներկայացնել լրացուցիչ կրճատումների վերաբերյալ մանրամասն պլաններ, որոնք կփոխհատուցեն իրենց կողմից չկատարված պարտավորությունները համաձայնագրի գործողության առաջին ամիսներին:
ՕՊԷՔ-ի փաստական առաջնորդի կոշտ դիրքը կարող Է նոր խնդիրների հանգեցնել Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունում: Դա տեղի Է ունենում այն բանից մի քանի ամիս անց, երբ Սաուդյան Արաբիան նավթի շուկայում իր վաղեմի դաշնակցի՝ Ռուսաստանի, դեմ գնային պատերազմ Էր մղում այն բանի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով, թե ինչպես նավթն ապահովեն համաշխարհային շուկաները կորոնավիրուսի տարածման ժամանակ:
Այդ որոշումը, որն ընդունվել Է մարտի սկզբին, առաջացրել Է նավթի գների արագ փլուզում, որոնք 25 տոկոսով ընկան ԱՄՆ-ում՝ մինչեւ 2016 թվականից ի վեր ամենացածր մակարդակ:
Կտրուկ սնանկացումն ստիպեց Սաուդյան Արաբիային, Իրաքին, Նիգերիային եւ մյուս նավթարդյունահանող երկրներին՝ մտածել բյուջեի կրճատման մասին այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ-ի արտադրողներն սկսեցին կրճատել իրենց ծախսերը: Ապրիլին սաուդցիները եւ ռուսաստանցիները լուծեցին իրենց տարաձայնությունները՝ միանալով գների բարձրացման համար 10 տոկոսով արտադրության կրճատման նպատակով 23 երկրների ջանքերին: Դաշինքը համաձայնագիրը երկարացրել Է հունիսի 6-ին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Саудовская Аравия пригрозила ценовой войной на нефтерынке из-за неисполненных обязательств
Саудовская Аравия пригрозила разжечь ценовую войну на нефтяном рынке, если члены соглашения ОПЕК+ не компенсируют объемы сокращений по добыче, обязательства по которым они не выполнили ранее. Как передает Арменпресс, об этом пишет The Wall Street Journal со ссылкой на делегатов.
По их словам, министр энергетики Саудовской Аравии принц Абдулазиз бен Сальман в последние недели выдвинул ультиматум, попросив Анголу и Нигерию представить подробные планы по дополнительным сокращениям, которые компенсируют невыполненные ими обязательства в первые месяцы действия соглашения.
Жесткая позиция фактического лидера ОПЕК может привести к новым проблемам в Организации стран-экспортеров нефти. Это происходит спустя несколько месяцев после того, как Саудовская Аравия вела ценовую войну с давней союзницей на рынке нефти, Россией, из-за разногласий по поводу того, как обеспечивать нефтью мировые рынки во время распространения коронавируса.
Это решение, принятое в начале марта, вызвало немедленный обвал цен на нефть, которые упали на 25% в США - до их самого низкого уровня с 2016 года. Резкий крах заставил Саудовскую Аравию, Ирак, Нигерию и другие нефтедобывающие страны задуматься о сокращении бюджета, в то время как производители в США начали сокращаться свои расходы. В апреле саудиты и россияне решили свои разногласия, присоединившись к усилиям 23 стран по сокращению производства на 10% для повышения цен. Альянс продлил соглашение 6 июня.