Կորոնավիրուսից ծայրահեղ ծանր ու ծանր վիճակում է 650 պացիենտ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի առումով էական փոփոխություններ չկան: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ ավելացնելով, որ նախորդ օրվա ընթացքում արձանագրվել է վարակի 593, մահվան 6 դեպք:
«Առողջապահական համակարգի զբաղվածության առումով իրավիճակը մնում է մոտավորապես նույնը, վերակենդանացման բաժանմունքները լի են հիվանդներով: Կան երկու-երեք տեղ, դրանց հաշվին կարողանում ենք ծանր ու ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվողներին տեղավորել», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նա՝ հավելելով, որ ծայրահեղ ծանր ու ծանր վիճակում գտնվողների թիվը կազմում է մոտ 650: Արհեստական օդափոխության սարքերին միացված է 44 մարդ: Տանը առավոտյան 09:00-ի դրությամբ հոսպիտալացման սպասում է 11 մարդ, որից 4-ը միջին ծանրության է, իսկ 7-ը՝ թեթև: 80 մարդ սպասում է տեղափոխման կորոնավիրուսային հիվանդությամբ զբաղվող հիվանդանոցներ:
Միաժամանակ, Արսեն Թորոսյանն ասաց, որ մարզերում ընթանում են հիվանդանոցային տեղերի ծավալման աշխատանքներ: Այսօր էլ ինքն ուղևորվելու է՝ ծանոթանալու այդ աշխատանքների ընթացքին:

В крайне тяжелом и тяжелом состоянии находятся 650 пациентов с COVID-19
В Армении в вопросе эпидемии COVID-19 нет существенных изменений. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства сказал министр здравоохранения Арсен Торосян, добавив, что за минувшие сутки было зарегистрировано 593 случая заражения, 6 случаев смерти.
“В плане занятости системы здравоохранения ситуация остается примерно такой же, реанимационные отделения заполнены больными. Есть два-три места, на которые мы сможем поместить людей, находящихся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии”, - сказал он, добавив, что число людей, находящихся в крайне тяжелом и тяжелом состоянии - около 650. К аппаратам искусственной вентиляции легких подключены 44 пациента. По состоянию на 09:00 утра госпитализации в доме ждут 11 человек, 4 из которых средней тяжести, а 7 - легкой. 80 человек ждут перевода в больницы, занимающиеся COVID-19.
Арсен Торосян также сказал, что в областях ведутся работы по развертыванию больничных мест. Сегодня он выедет в области, чтобы ознакомиться с работами на месте.