Կորոնավիրուսից ծայրահեղ ծանր ու ծանր վիճակում է 650 պացիենտ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի առումով էական փոփոխություններ չկան: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ ավելացնելով, որ նախորդ օրվա ընթացքում արձանագրվել է վարակի 593, մահվան 6 դեպք:
«Առողջապահական համակարգի զբաղվածության առումով իրավիճակը մնում է մոտավորապես նույնը, վերակենդանացման բաժանմունքները լի են հիվանդներով: Կան երկու-երեք տեղ, դրանց հաշվին կարողանում ենք ծանր ու ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվողներին տեղավորել», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նա՝ հավելելով, որ ծայրահեղ ծանր ու ծանր վիճակում գտնվողների թիվը կազմում է մոտ 650: Արհեստական օդափոխության սարքերին միացված է 44 մարդ: Տանը առավոտյան 09:00-ի դրությամբ հոսպիտալացման սպասում է 11 մարդ, որից 4-ը միջին ծանրության է, իսկ 7-ը՝ թեթև: 80 մարդ սպասում է տեղափոխման կորոնավիրուսային հիվանդությամբ զբաղվող հիվանդանոցներ:
Միաժամանակ, Արսեն Թորոսյանն ասաց, որ մարզերում ընթանում են հիվանդանոցային տեղերի ծավալման աշխատանքներ: Այսօր էլ ինքն ուղևորվելու է՝ ծանոթանալու այդ աշխատանքների ընթացքին:

Armenia coronavirus: nearly 650 patients in serious or critical condition
YEREVAN, JULY 2, ARMENPRESS. There are no major changes in Armenia in terms of the coronavirus situation, Minister of Healthcare Arsen Torosyan said at the Cabinet meeting, adding that 593 new cases and 6 more deaths have been confirmed in the past one day.
“The situation with the healthcare system almost is the same, the intensive care units are full of patients. There are two-three beds, and we are managing to place patients who are in serious and critical condition in these beds”, he said, adding that the number of those in serious and critical condition is nearly 650. 44 people are switched to ventilators. As of this morning, 11 coronavirus infected people are waiting for hospitalization. 80 patients are waiting for their transportation to coronavirus designated hospitals.
He informed that the number of hospital beds is increasing in provinces. He will personally visit today the provinces to get acquainted with the process.