Եգիպտոսում ոչնչացրել են զինյալների, որոնք ահաբեկչություններ Էին պատրաստում հեղափոխության տարելիցին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսում ուժայինները Սինայի հյուսիսում ոչնչացրել են երկու զինյալների, որոնք մի շարք գրոհներ Էին պլանավորել հունիսի 30-ի հեղափոխության տարելիցին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 30-ին հաղորդել Է Al-Masry al-Youm թերթը՝ վկայակոչելով Եգիպտոսի ՆԳ նախարարության հայտարարությունը:
«Ոչնչացվել են երկու վտանգավոր ահաբեկիչներ Սինայի հյուսիսում գտնվող Գալբանի շրջանում»,-հաղորդում Է հրատարակությունը: Գործողությունն անցկացվել Է այն բանից հետո, երբ անվտանգության ծառայությունները տեղեկատվություն են ստացել մի խումբ ահաբեկիչների մասին, որոնք զինված ուժերի եւ ոստիկանության օբյեկտների վրա մի շարք հարձակումներ Էին պատրաստել 2013 թվականի հունիսի 30-ի իրադարձությունների տարեդարձի տոնակատարության ժամանակ: Յոթ տարի առաջ Եգիպտոսում սկսվել Էին զանգվածային հակակառավարական բողոքներ, որոնք հանգեցրել են ընդամենը մեկ տարի երկիրը կառավարած իսլամիստ նախագահ Մուհամեդ Մուրսիի՝ իշխանությունից հեռացման, որը երկրում արգելված «Մուսուլման եղբայրներ» ասոցիացիայի անդամ Էր: Այդ իրադարձություններն ստացել են «հունիսի 30-ի հեղափոխություններ» անվանումը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Египте ликвидировали боевиков, готовивших теракты в годовщину революции
КАИР, 30 июн - РИА Новости. Египетские силовики ликвидировали на севере Синая двух террористов, планировавших серию атак в годовщину революции 30 июня, сообщила газета Al-Masry al-Youm во вторник со ссылкой на заявление МВД Египта.
"Ликвидированы двое опасных террористов в районе Гальбана на севере Синая", - передает издание.
Операция проведена после того, как службы безопасности получили информацию о группе террористов, готовивших серию нападений на объекты ВС и полиции во время празднования годовщины событий 30 июня 2013 года,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Семь лет назад в Египте начались массовые антиправительственные протесты, которые привели к отстранению от власти правившего всего год президента-исламиста Мухаммеда Мурси, выходца из запрещенной в стране ассоциации "Братья-мусульмане"*. Эти события получили название "революции 30 июня".