Արցախն օգնություն կուղարկի ԱՄՆ-ին COVID-19-ի դեմ պայքարի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ժողովրդի անունից Արցախում արտադրված բժշկական նշանակության պարագաներ կուղարկվեն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կալիֆոռնիա նահանգ՝ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը:
«Մեծ սիրով տեղեկացնում եմ, որ պետական համապատասխան կառույցների ղեկավարների՝ խորհրդարանի նախագահի, պետնախարարի, ԱԳ նախարարի հետ կառուցողական քննարկումների արդյունքում համաձայնություն ձեռք բերվեց Արցախի ժողովրդի անունից Արցախում արտադրված բժշկական նշանակության պարագաներ ուղարկել Կալիֆոռնիա նահանգ՝ օգնելու ԱՄՆ բարեկամ ժողովրդին և մեր հայրենակիցներին կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում»,- գրել է պատգամավորը:
Մելքումյանը նշել է, որ օգնությունը խորհրդանշական բնույթ կկրի, բայց դրանով Արցախի Հանրապետությունն իր հնարավորությունների սահմաններում կմիանա COVID-19 համավարակի դեմ համաշխարհային պայքարին։
ԱՄՆ-ն աշխարհում առաջինն է կորոնավիրուսով վարակվածների թվով: Միացյալ Նահանգներում կորոնավիրուսի 2 մլն 683 հազար 301 հաստատված դեպք կա: Երկրում կորոնավիրուսից մահացել է 128 հազար 819 մարդ, ապաքինվել՝ 1 մլն 122 հազար 591-ը:

Арцах направит помощь в США для борьбы с COVID-19
От имени народа Арцаха в Калифорнию, США, для борьбы с коронавирусом будут отправлены произведенные в Арцахе медикаменты. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал глава фракции «Демократическая партия Арцаха» Национального собрания Республики Арцах Давид Мелкумян.
«С удовольствием хочу сообщить, что в результате конструктивных обсуждений с главами соответствующих государственных структур, включая спикера парламента, государственного министра и министра иностранных дел, была достигнута договоренность об отправке от имени народа Арцаха медикаментов, произведенных в Арцахе, в штат Калифорния, чтобы помочь дружественному народу Соединенных Штатов и нашим соотечественникам в борьбе с коронавирусом», - написал депутат.
Мелкумян отметил, что помощь будет символической, но этим Республика Арцах в рамках своих возможностей присоединится к глобальной борьбе с эпидемией COVID-19.