Իրանում մահապատժի են դատապարտել Amad News նորությունների պորտալի ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Amad News նորությունների պորտալի ղեկավար Ռուհոլլա Զամը, որին կասկածում են օտարերկրյա հետախուզությունների հետ համագործակցության եւ հակակառավարական գործունեության մեջ, դատապարտվել Է մահապատժի: Հունիսի 30-ին այդ մասին հայտարարել Է Իրանի Գերագույն դատարանի պաշտոնական ներկայացուցիչ Գոլյամ Հոսեյն Իսմայիլին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նրա նկատմամբ մահապատժի դատավճիռ Է կայացվել»,- մեջբերում Է նրա խոսքը Tasnim գործակալությունը: Իսմայիլին հավելել Է, որ վճիռը վերջնական չԷ, իսկ նշանակում Է կարող Է գանգատարկվել:
Հոկտեսմբերի 14-ին IRNA գործակալությունը հրապարակել Էր տեղեկատվություն Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորակազմի կողմից Զամի ձերբակալման մասին:
Նա մեղադրվում Է հակակառավարական գործունեության եւ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի հետախուզությունների հետ համագործակցության մեջ:
Զամը հայտնի Է որպես իրանցի լրագրող եւ ակտիվիստ, որն իր գործունեությունը վարում Էր արտասահմանյան երկրներից: Նրա մշտական բնակության վայրը համարվում Էր Ֆրանսիան: Նա առանձնապես ակտիվորեն զբաղվել Է 2017 – 2018 թվականներին Իրանում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների լուսաբանմամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Иране главу новостного портала Amad News приговорили к смертной казни
Глава новостного портала Amad News Рухолла Зам, который подозревается в сотрудничестве с зарубежными разведками и антиправительственной деятельности, был приговорен к смертной казни. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил во вторник официальный представитель Верховного суда Ирана Голям Хосейн Исмаили.
"Ему вынесен смертный приговор", - цитирует его агентство Tasnim. Исмаили добавил, что решение не окончательно, а значит, может быть обжаловано.
14 октября агентство IRNA опубликовало информацию о задержании Зама силами Корпуса стражей исламской революции (КСИР - элитные части ВС Ирана). Он обвиняется в антиправительственной деятельности и сотрудничестве с разведками Франции, США и Израиля.
Зам известен как иранский журналист и активист, ведущий свою деятельность из зарубежных стран. Местом его постоянного жительства считалась Франция. Особенно активно он занимался освещением протестных акций в Иране в 2017-2018 году.