«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Հրդեհների բռնկման  ռիսկայնությունը բարձրացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հունիսի 26-ին Մարզահամերգային համալիրի հարակից տարածքում բռնկված մեծ հրդեհը հերթական ահազանգն էր: Հրդեհի ծավալները եւ բարդությունն այնպիսին էին, որ շիջման աշխատանքներին ներգրավվել էին ԱԻՆ Փրկարար ծառայության հրշեջ փրկարարական ջոկատներից 14 մարտական հաշվարկ, Փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի 6 փրկարարական խումբ՝ 120 փրկարար-ծառայողով: Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել են նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանի «Կանաչապատման եւ շրջակա միավայրի» ՀՈԱԿ-ի 10  ջրատար մեքենա, աշխատակիցներ, ինչպես նաեւ քաղաքացիներ: Դեպքի վայրում աշխատանքները ղեկավարում էին ԱԻՆ, ԿԳՄՍ նախարարները եւ Երեւանի քաղաքապետը: Այրվեց 21 հեկտար տարածք, որտեղ կային նաեւ նոր տնկված ծառեր: Բարեբախտաբար, կրակը չհասավ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին: Այս դեպքում էլ հրդեհի բռնկման պատճառը մարդածին էր:
Հրդեհն ահազանգեց Հայաստանում հրդեհների բռնկման վտանգի բարձրացման մասին, որն ավանդաբար արձանագրվում է ամռան շոգ ամիսներին: Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ դրանց ճնշող մեծամասնությունը մարդածին է: Այսօր հրդեհները դարձել են ոչ միայն մեր երկրի, այլեւ ողջ մոլորակի բնապահպանական լրջագույն աղետներից մեկը, եւ համաշխարհային հանրությունն ավելի  ու ավելի շատ ռեսուրսներ է ներդնում հրդեհների կանխարգելման, դրանց դեմ պայքարի գործընթացներում:
Հակահրդեհային անվտանգության կանոններին հետեւելը շատ կարեւոր է Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանությունը պահպանելու համար: Մյուս կողմից էլ հանրապետության բարդ ռելիեֆը  ծայրահեղ դժվարացնում է հրդեհաշիջման աշխատանքները, հետեւաբար, շատ կարեւոր է ընդհանրապես դրանց կանխարգելումը, իսկ դրա համար յուրաքանչյուրս ընդամենը պետք է պահպանենք հակահրդեհային անվտանգության կանոնները»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Возрос риск возникновения пожаров
“Пожар, вспыхнувший 26 июня на территории, прилегающей к Спортивно-концертному комплексу, стал очередным сигналом тревоги. Объем и сложность пожара были таковы, что к работам по погашению были привлечены 14 боевых расчетов пожарно-спасательных отрядов спасательной службы МЧС, 6 спасательных групп Центра по осуществлению спасательных работ особого назначения управления спасательных сил со 120 спасателями. К работе по тушению были привлечены и 10 водовозов НКО “Озеленение и окружающая территория” мэрии Еревана и ее сотрудники, а также и другие граждане. На месте происшествия работами руководили министры МЧС, НОКС и мэр Еревана. Сгорело 21 гектар территории, на которой были посажены новые деревья. К счастью, огонь не дошел до Музея-института Геноцида армян. И в этом случае причиной возгорания был человек.
Пожар сигнализировал о повышении опасности возгораний в Армении, которая традиционно появляется в жаркие летние месяцы. Статистика показывает, что подавляющее большинство из них – антропогенного характера. Сегодня пожары стали одной из серьезнейших экологических катастроф не только в нашей стране, но и на всей планете, и мировое сообщество вкладывает все больше и больше ресурсов в процессы предотвращения пожаров и борьбы с ними.
Следование правилам противопожарной безопасности очень важно для сохранения богатого биоразнообразия Армении. С другой стороны, сложный рельеф республики крайне затрудняет работы по пожаротушению, следовательно, важнее их предотвращение, а для этого каждый из нас всего лишь должен соблюдать правила противопожарной безопасности”.