ՀՀ զինված ուժերը նշում են ռազմաավիացիոն ուժերի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ զինված ուժերի տոնացույցում հունիսի 26-ը նշվում է որպես ռազմաավիացիոն ուժերի օր: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանը գրել է, որ այս տարի լրանում է զորատեսակի կազմավորման 28-րդ տարեդարձը:
«Տոնի առիթով շնորհավորում ենք հերոսական ուղի անցած զորատեսակի օդաչուներին ու սպասարկող անձնակազմին, նաև՝ բոլորի՛ս, և ցանկանում խաղաղ երկինք։
ՀՀ ԶՈՒ ռազմաօդային ուժերի մարտունակ ստորաբաժանումները հարկ եղած դեպքում իրենց ծանրակշիռ ներդրումը կունենան երկրի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում»,- գրել է Ստեփանյանը։
1992թ. հունվարից նորաստեղծ ՀՀ պաշտպանության նախարարության կազմում ստեղծվել է Ավիացիայի և ՀՕՊ զորքերի համատեղ վարչությունը: 1992թ.-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ավիացիայի վարչությունն առանձնացվել է ՀՕՊ-ի վարչությունից և դարձել առանձին կառույց, ստեղծվել են առանձին ավիացիոն զորամասեր և ստորաբաժանումներ: Հետագա տարիներին` բանակաշինության փուլերին զուգընթաց, իրականացվել են ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի զարգացման ու կատարելագործման բազմաբնույթ ծրագրեր, որոնց շնորհիվ էլ ներկայումս զինված ուժերի ավիացիայի վարչությունն իր ենթակա ստորաբաժանումների միջոցով առաջադրված խնդիրներն իրականացնում է հաջողությամբ ու իրենից ներկայացնում է կայացած ու ներդաշնակ մի կառույց:
Այսօր արդեն ՀՀ զինված ուժերում պատրաստվում են հմուտ և փորձառու օդաչուներ: 1992-ին Պաշտպանության նախարարությանը փոխանցված ԴՕՍԱԱՖ-ի աերոակումբի և «Արզնի» օդանավակայանի վերակազմավորման միջոցով 1993թ.-ի ապրիլին հիմնվել է ՀՀ առաջին ռազմաուսումնական հաստատությունը՝ ավիացիոն ուսումնական կենտրոնը: 1994-ին ուսումնական կենտրոնը տեղափոխվեց իր ներկայիս տեղակայման վայր և 2001-ին ուսումնարանի հիմքի վրա ստեղծվեց ռազմաավիացիոն ինստիտուտը: 2005թ.-ին, ի նշանավորումն Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 60-ամյակի, ինստիտուտը պաշտպանության նախարարի հրամանով անվանակոչվեց մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվամբ: Առկա ուսումնամեթոդական և լաբորատոր բազան հնարավորություն տվեց բացի ավիատորներից պատրաստել նաև կապի և ՀՕՊ մասնագետներ: 2016թ.-ին ռազմաուսումնական հաստատությունը ստացավ համալսարանի կարգավիճակ:
Ռազմական օդաչուներն այսօր կատարում են ամենատարբեր առաջադրանքներ` ՀՕՊ ստուգողական թռիչքներ, ամենաբարդ եղանակային պայմաններում զինծառայողների տեղափոխում հոսպիտալներ, ընդգրկվում են մարտական կրակով անցկացվող զորավարժություններում:
ՀՀ ԶՈՒ ռազմաօդային ուժերի մասնագետները մշտապես հաջողությամբ համագործակցում և վերապատրաստվում են Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կազմակերպության, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության և այլ կազմակերպությունների հետ համատեղ ծրագրերի և զորավարժությունների շրջանակներում։ ՀՀ ԶՈՒ ռազմաօդային ուժերի մարտունակ ստորաբաժանումները հարկ եղած դեպքում իրենց ծանրակշիռ ներդրումը կունենան երկրի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում:

ВС Армении отмечают День военно-авиационных сил
В календаре праздничных дат вооруженных сил Армении 26 июня отмечается как День военно-авиационных сил. Как передает «Арменпресс», на своей странице в Facebook пресс-секретарь Министерста обороны Армении Шушан Степанян написала, что в этом году исполняется 28 лет со дня формирования этого рода вооруженных сил.
“В связи с праздником поздравляем летчиков и технический персонал, а также всех нас и желаем мирного неба.
Боеспособные подразделения ВВС Армении в случае необходимости внесут свой весомый вклад в обеспечение обороны и безопасности нашей страны”, - написала Степанян.
В январе 1992 г. в составе новосозданного Министерства обороны Армении было создано  общее управление авиации и войск ПВО. В 1992 г.приказом министра обороны Армении управление авиации было отделено от управления ПВО и стало отдельной структурой, были созданы отдельные авиационные части и подразделения. В последующие годы параллельно с этапами армейского строительства были реализованы различные программы развития и совершенствования военно-воздушных сил ВС Республики Армения, благодаря которым управление авиации Вооруженных сил успешно выполняет поставленные задачи посредством подчиненных им подразделений и представляет собой состоявшуюся и гармоничную структуру.
Сегодня в Вооруженных силах Армении готовятся опытные пилоты. В результате переформирования и перестройки аэроклуба ДОСААФ и аэропорта “Арзни” и их передачи в 1992 году Министерству обороны, в 1993 году было основано первое военно-учебное заведение Армении - Авиационный учебный центр. В 1994 году учебный центр был переведен на место своего нынешнего размещения, и в 2001 году на базе училища был создан Военно-авиационный институт. В 2005 г. в ознаменование 60-летия Победы в Великой Отечественной войне институт по приказу министра обороны был назван именем маршала Арменака Ханперянца. Имеющаяся учебно-методическая и лабораторная база дала возможность кроме авиаторов готовить и специалистов связи и ПВО. В 2016 году военно-учебное заведение получило статус университета.
Военные летчики сегодня выполняют самые разные задачи: контрольные полеты ПВО, перевоз военнослужащих в госпитали в самых сложных погодных условиях, участвуют в учениях, проводимых с боевым огнем.
Специалисты Военно-воздушных сил ВС Республики Армения постоянно и успешно сотрудничают и проходят переподготовку в рамках совместных программ и учений с Организацией Североатлантического альянса, Организацией Договора о коллективной безопасности и другими организациями. Боеспособные подразделения ВВС Республики Армения в случае необходимости внесут свой весомый вклад в обеспечение обороны и безопасности нашей страны.