Օպերային թատրոնն առցանց համերգ կնվիրի Հայրենական  պատերազմի զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը, հարգելով Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակը, օնլայն հարթակում կցուցադրի  Մոցարտի «Ռեքվիեմ»-ը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համերգային ծրագրի  տեսաձայնագրությունը թատրոնի «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջում կներկայացվի հունիսի 22-ին՝ ժամը 20:00-ին:
Համերգին մասնակցում է Կաունասի պետական երգչախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար, դիրիժոր Պետրաս Բինգելիսի ղեկավարությամբ և թատրոնի մեներգիչներն ու սիմֆոնիկ նվագախումբը։ Դիրիժոր՝ ՌԴ վաստակավոր արտիստ Կոնստանտին Օրբելյան:
Մեներգիչներն են սոպրանո Սոֆյա Սայադյանը, մեցցո-սոպրանո Սոֆիա Թումանյանը,
տենոր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հովհաննես Այվազյանը և բաս
Զոհրաբ Զոհրաբյանը:
Համերգը տեղի է ունեցել 2019 թվականի նոյեմբերի 8-ին: Երեկոն նվիրված էր երգչախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Պետրաս Բինգելիս) ստեղծագործական գործունեության 50-ամյակին, և նախագիծն իրականացվել էր մաեստրո Կոնստանտին Օրբելյանի նախաձեռնությամբ,  ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։

Оперный театр в память жертв Великой Отечественной войны выступит с онлайн- концертом
Национальный академический театр оперы и балета им. А. Спендиаряна, чтя память жертв Великой Отечественной войны, на онлайн-площадке выступит с Реквиемом Моцарта.
Как передает «Арменпресс», видеозапись концертной программы будет представлена на официальной странице театра в Facebook 22 июня в 20:00.
В концерте участвует Государственный хор Каунаса под руководством художественного руководителя, дирижера Петраса Бингелиса, солисты оперного театра и симфонический оркестр. Дирижер: заслуженный артист РФ Константин Орбелян.
Солисты: сопрано Софья Саядян, меццо-сопрано София Туманян, тенор, заслуженный артист Армении Ованес Айвазян, бас - Зограб Зограбян.
Концерт состоялся 8 ноября 2019 года. Вечер был посвящен 50-летию творческой деятельности хора (художественный руководитель и дирижер Петрас Бингелис), проект был реализован по инициативе маэстро Константина Орбеляна при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.