Վարչապետն Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովին կարևորել է վիզաների ազատականացման երկխոսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարեփոխումների յուրաքանչյուր փուլում Հայաստանի կառավարությունը զգացել է եվրոպական գործընկերների անվերապահ աջակցությունը: Այդ մասին Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի տեսակոնֆերանսին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եվրամիությունը Հայաստանի հիմնական գործընկերն է պետական կառուցակարգերի կայացման գործում: Այս առումով առանձնահատուկ նշանակություն ունի Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը:
Հայաստանը հանձնառու է զարգացնել գործընկերությունը ԵՄ-ի հետ՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների և մշակութային ընդհանրությունների վրա: Արևելյան գործընկերությունը մեր համագործակցության շարժիչ ուժն է: Այն ապահովում է արդյունավետ հարթակ ԵՄ-ի և տարածաշրջանի երկրների հետ երկխոսության և համագործակցության համար: Դրա ամբողջականության և շարունակականության պահպանումը կարևորագույն նշանակություն ունի: Ներքին բաժանումներ ստեղծելու ցանկացած փորձ կխաթարի Գործընկերության բուն փիլիսոփայությունն ու ազդեցությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ Հայաստանը ողջունում է 2020-ից հետո իրականացվելիք քաղաքականության վերաբերյալ համատեղ կոմյունիկեն: «Փաստաթղթում ուրվագծված հինգ նպատակները համահունչ են մեր գերակայություններին: Մենք հավատում ենք, որ 2020-ից հետո նախանշվող նպատակները պետք է ապահովեն ուժեղ դիմադրողականություն և շոշափելի արդյունքներ: Հայաստանի քաղաքացիների համար տեսանելի արդյունքներ ապահովելու լավագույն միջոցը կլինի վիզաների ազատականացման երկխոսության երկար սպասված մեկնարկը»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցները ԵՄ-ի և Գործընկերության կողմից խրախուսվող համերաշխության և համագործակցության քաղաքականության ևս մեկ վկայությունն են: «Հայաստանը բարձր է գնահատում ավելի քան 92 միլիոն եվրոյի աջակցությունը, որը միտված է ճգնաժամի անմիջական կարիքները բավարարելուն և դրա բացասական ազդեցությունը մեղմելուն»,- ասել է վարչապետը

На саммите Восточного партнерства премьер подчернул важность диалога о либерализации визового режима
На каждом этапе процесса реформ Армения ощущала безоговорочную поддержку европейских партнеров. Как сообщает Арменпресс, об этом на саммите Восточного партнерства в режиме видеоконференции сказал премьер-министр Никол Пашинян.
“Европейский союз является основным партнером Армении в процессе становления государственных структур. В этой связи Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве имеет особое значение.
Армения привержена развитию партнерских отношений с ЕС на основе общих демократических ценностей и культурных общностей. Восточное партнерство является движущей силой нашего сотрудничества. Оно обеспечивает эффективную платформу для диалога и сотрудничества между ЕС и странами региона. Поддержание его целостности и преемственности имеет первостепенное значение. Любая попытка создать внутренние водоразделы подорвет истинную философию и влияние Партнерства”, - отметил Пашинян.
Премьер подчеркнул, что Армения приветствует совместное коммюнике о политике, которая будет реализована после 2020 года. “Пять целей, изложенных в документе, соответствуют нашим приоритетам. Мы верим, что намеченные после 2020 года цели должны обеспечить высокую устойчивость и ощутимые результаты. Лучший способ обеспечить видимые результаты для граждан Армении - начать долгожданный диалог о либерализации визового режима”, - отметил глава правительства.
Пашинян подчеркнул, что меры, предпринятые для борьбы с коронавирусом, являются еще одним свидетельством политики Партнерства ЕС по солидарности и сотрудничеству. “Армения высоко ценит поддержку в размере более 92 миллионов евро, которая направлена на удовлетворение непосредственных потребностей кризиса и смягчение его негативных последствий”, - сказал премьер.