Կառավարությունն արտոնություն տրամադրեց Երևանում 250Մվտ հզորությամբ կայանի կառուցման ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը բավարարեց «ԱՐՄՓԱՈՒԵՐ» ընկերության կողմից ներկայացված հայտը գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծված (ներմուծվող) տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը, հումքը և նյութերը ներմուծման մաքսատուրքից ազատելու արտոնությունից օգտվելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ հիմնավորման, ընկերության կողմից ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են Երևանում էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար (250Մվտ հզորությամբ գազային վառելիքով աշխատող համակցված ցիկլով էլեկտրակայանի կառուցում)։
Ընկերությունը 2019 թվականի սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստացել է ԱԱՀ-ի գումարները 3 տարի ժամկետով երկարաձգման արտոնություն:
Արդեն իսկ իրականացվել է շուրջ 69 մլրդ դրամի ներդրում: Նախատեսվում է ծրագրի շրջանակում իրականացնել 61 մլրդ դրամի ներդրում ցանկում ներկայացված սարքավորումների ձեռքբերման, իսկ մնացած մասը էլեկտրակայանի կառուցման շինարարական աշխատանքների իրականացման համար: Ներկայումս առկա է 6 աշխատատեղ: Նախատեսվում է ներդրումային ծրագրի շրջանակում ստեղծել 106 նոր աշխատատեղ` 545 հազար դրամ միջին աշխատավարձով։
Կայանի հզորությունը կազմելու է շուրջ 250Մվտ: Միայն հզորության մասով տարեկան իրացման ծավալը կազմելու է շուրջ 20 մլրդ դրամ: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալները որոշվելու են համակարգի օպերատորի կողմից: Արտադրված էլեկտրաէներգիան ամբողջությամբ մատակարարվելու է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին:
Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է  14.5 մլրդ դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը կազմում է 14 մլրդ դրամ:

Government grants privilege to project on constructing 250 MW power station in Yerevan
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. The Armenian government approved the application submitted by Armpower company aimed at using the privilege on the exemption of customs duties for the imported equipment, raw materials within the frames of the ongoing investment program.
The goods imported by the company will be used for producing electricity in Yerevan (construction of a power station with the capacity of 250 MW).
In September 2019 the company received a privilege to extend VAT amounts for a three-year term at the decision of the government.
Nearly 69 billion AMD had already been invested for the project. It is expected to invest also 61 billion drams for purchasing the necessary equipment presented in the list and for conducting the construction works of the power station. It’s expected to create 106 jobs with 545,000 AMD average salary on the sidelines of the investment program.
The power station will have a capacity of nearly 250 MW. The produced electricity will be completely supplied to the Electric Networks of Armenia CJSC.