Անձը հաստատող փաստաթուղթ չունենալու դեպքում քաղաքացիները կտուգանվեն 10 հազար դրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիները հունիսի 16-ից սկսած անձը հաստատող փաստաթուղթ իրենց մոտ չունենալու դեպքում կտուգանվեն 10 հազար դրամով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հրավիրված ճեպազրույցում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Վաղվանից ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար կլինի պարտադիր անձը հաստատող փաստաթղթի կրումը: Դիմակ չկրելու համար վարչական իրավախախտումը ձևակերպելու ընթացքում խնդիր է առաջանում, քանի որ քաղաքացիները չեն ունենում անձը հաստատող փաստաթուղթ: Սրանից գործընթացի արդյունավետությունը տուժում է: Անձնագիր չունենալն ու դիմակ չկրելը կլինեն առանձին իրավախախտումներ: Անձը հաստատող փաստաթուղթ չունենալու համար քաղաքացիները կտուգանվեն 10 հազար դրամով»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ հանրապետությունում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված:
Հայաստանում հունիսի 16-ին, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 17 489 դեպք, որոնցից 6571-ն` առողջացած: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 10 529 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 85 556 թեստավորում: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 293 դեպք: Արձանագրվել է նաև մահվան 96 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։
Կառավարությունը հունիսի 12-ին որոշում է կայացրել ՀՀ-ում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված և մինչև հունիսի 13-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի հունիսի 13-ից՝ ժամը 17:00-ից երկարացնել ևս 30 օրով՝ մինչև 2020 թվականի հուլիսի 13-ը՝ ժամը 17:00-ն ներառյալ ժամկետով:

Carrying identity document outside becomes mandatory in Armenia due to coronavirus
YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. Citizens of Armenia will be fined by 10 thousand AMD for not having identity document with them starting from June 16., ARMENPRESS reports PM Pashinyan said in a briefing following the session at the Commandant's Office.
''Starting from tomorrow carrying identity document will become mandatory for the citizens of Armenia. The filling in a protocol on anadministrative offense for not wearing a mask becomes difficult, since the citizens have no identity documents. This affects the efficiency of the process. Not having an identity document and not wearing a mask will be separate offenses. The citizens will be fined by 10 thousand AMD for not carrying identity documents'', Pashinyan said, adding that the situation over coronavirus continues to remain complicated.
17,489 coronavirus cases have been confirmed in Armenia by June 17. 6571 have recovered. 10,529 are active cases. Death toll is 293. Another 96 people have died, who had been tested positive for coronavirus, but died of other causes. A total of 85,556 tests have been done.