ՀՀ ԶՈւ-ն մեր ինքնիշխանության երաշխիքն է․ Փաշինյանը ներկայացրեց Գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բարձրագույն սպայակազմին ներկայացրեց Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ Օնիկ Գասպարյանին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց Արտակ Դավթյանին՝ կատարած աշխատանքի համար և ընդգծեց, որ հսկայական աշխատանք է կատարվել, մեծ փոփոխություններ են տեղի ունեցել և ձևավորվել է մեծ օրակարգ։
Շնորհավորելով գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանին՝ վարչապետը նշեց, որ նա նոր մարդ չէ Զինված ուժերում, երկար ժամանակ է, ինչ զբաղեցնում էր ԶՈւ ԳՇ պետի առաջին տեղակալի պաշտոնը։
«Պարոն Գասպարյանը Զինված ուժերում նոր մարդ չէ, և պարոն Դավթյանի նման անցել է զիվորական ծառայության առաջխաղացման բոլոր աստիճաններով»,- ասաց Փաշինյանը
Նա նշեց, որ այս ընթացքում վարչապետի կարգավիճակում ավելի մոտիկից շփվելով Զինված ուժերի հետ՝ շատ կարևոր և հաճելի արձանագրում է արել՝ զինվորականությունը որպես խավ կայացել է ՀՀ-ում։
«ԶՈւ-ն մեր պետականության ողնաշարի դերն է կատարում, և դրա առկայությունն ամենակարևոր երաշխիքն է մեր ինքնիշխանության, մեր պետականության և մեր լինելության։ Ինչպես ցանկացած պետություն` Հայաստանի Հանրապետությունը նույնպես ունի, թե ներքին և թե արտաքին մարտահրավերներ։ Մեր հիմնական ուժն ու երաշխիքը ԶՈւ-ն է, և ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է պայմաններ ստեղծել այդ կառույցի համար՝ իր առջև դրված խնդիրները լուծելու համար»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ առաջիկայում Արթուր Դավթյանի հետ կվերլուծեն համատեղ աշխատանքը, կարձանագրեն, թե ինչն է ստացվել, ինչը՝ ոչ։ Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ միմյանց հետ կգան ընդհանուր եզրակացությունների և՛ կատարվածի, և՛ հետագա անելիքների վերաբերյալ։
«Պարոն Օնիկ Գասպարյան, ես համոզված եմ, որ դուք այս ընթացքում լիարժեք և ամբողջապես ներգրավված եք եղել և մասնակիցն եք եղել տեղի ունեցող պրոցեսներին։ Համոզված եմ նաև, որ փոփոխությունների ժառանգականությունը ոչ միայն կապահովվի, այլև խնդիրների լուծման որակն ավելի կբարելավվի։ Կարծում եմ, որ Ձեր ղեկավարությամբ ԶՈւ-ն ամեն օրվա, շաբաթվա, ամսվա և տարվա հետ կդառնա ավելի մարտունակ։ Մեր մեծագույն խնդիրը հետևյալն է՝ ՀՀ ԶՈւ իմիջը և այդ կառույցի նկատմամբ հանրային վերաբերմունքը, սերը և գնահատանքը հասցնել ամենաբարձր մակարդակի։ Սա ամենալավ արձանագրումն է, որ մենք կարող ենք անել»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Արտակ Դավթյանը ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնից ազատվել է հունիսի 8-ին, նույն օրն էլ նշանակվել է Օնիկ Գասպարյանը։

ВС Армении - гарантия нашего суверенитета: Пашинян представил нового начальника ГШ ВС Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил высшему офицерскому составу нового начальника Генерального штаба Вооруженных сил республики Армения Оника Гаспаряна.
Как передает Арменпресс, Пашинян поблагодарил Артака Давтяна за проделанную работу и подчеркнул, что проделана огромная работа, произошли большие изменения и сформирована большая повестка дня.
Поздравив генерал-лейтенанта Оника Гаспаряна, премьер-министр отметил, что он не новый человек в Вооруженных силах.
“Господин Гаспарян в Вооруженных силах не новый человек, и, как и господин Давтян, он прошел по всем ступеням продвижения военной службы”, - сказал Пашинян.
Он отметил, что за все время пребывания на посту премьер-министра, общаясь с Вооруженными силами, он сделал очень важную и приятную констатацию: военные, как слой населения, уже состоялись в Армении.
“Вооруженные силы - остов нашей государственности, они является самым важным гарантом нашего суверенитета, нашей государственности и нашего существования. Вооруженные силы -наша основная сила и наш гарант, и правительство Армении обязано создавать условия для этой структуры, для решения задач, поставленных перед ней”, - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что в ближайшее время они вместе с Артаком Давтяном проанализируют совместную работу, зафиксируют, что получилось, а что нет. Пашинян выразил надежду, что они придут к общим выводам относительно случившегося и дальнейших действий.
“Господин Оник Гаспарян, я уверен, что все это время Вы полноценно и полностью были вовлечены в происходящие процессы. Уверен также, что будет обеспечена не только наследственность изменений, но и улучшится качество решения проблем. Думаю, что под Вашим руководством ВС с каждым днем, с каждой неделей, месяцем и годом будут становиться все более боеспособными. Наша величайшая задача заключается в том, чтобы поднять имидж ВС Армении и общественное отношение, любовь и оценку этой структуре до самого высокого уровня. Это самая лучшее, что мы можем сделать”, - сказал премьер-министр.
Артак Давтян освобожден от должности начальника Генштаба ВС Армении 8 июня, в тот же день на эту должность назначен Оник Гаспарян.