Մեկնարկեց Արամ Խաչատրյանի անվան 16-րդ միջազգային մրցույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արամ Խաչատրյանի անվան 16-րդ միջազգային մրցույթը կազմակերպելու համար օգտագործվել են ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, այդ թվում՝ արհեստական բանականություն։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Խաչատրյանի անվան 16-րդ միջազգային մրցույթի մեկնարկին նվիրված ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
Նախարարը նշեց, որ Խաչատրյանի անվան ամենամյա մրցույթը դարձել է մեծ իրադարձություն ոչ միայն  Հայաստանի մշակութային կյանքում, այլ նաև շատ երկրների և շատ երաժիշտների կյանքում։
«Արամ Խաչատրյանը մեր մշակույթի խորհրդանիշներից մեկն է և այդ պատճառով է, որ նրա անվան այս մրցույթին մեծ նշանակություն ենք տալիս։ Ցավոք, այս տարի մշակույթը մեծ կորուստներ է կրում կապված կորոնավիրուսի տարածման հետ, բայց ինչպես Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն է հռչակել, կորոնավիրուսը, իհարկե, մեծ աղետ է ամբողջ աշխարհի համար, բայց մենք այս իրավիճակը պետք է նաև օգտագործենք որպես հնարավորություն։ Այս մրցույթի ժամանակ այն օգտագործվելու է»,- ասաց Հարությունյանը։
Նախարարը շատ հետաքրքիր և յուրօրինակ է համարում այն լուծումները, որոնք առաջարկվել են Կառավարությանը մրցույթը կազմակերպելու համար։
«Ինչպես դրանք կյանքի կկոչվեն՝ կտեսնենք մրցույթի այս օրերին։ Հաջողություն եմ մաղթում բոլոր մասնակիցներին աշխարհի տարբեր ծայրերից։ Կարծում եմ, որ 2020 թվականի այս մրցույթը կլինի յուրօրինակ և կհիշվի»,- եզրափակեց Հարությունյանը։
Մինչ ասուլիսի մեկնարկը՝ Կոմիտասի անվան պանթեոնում արվեստի և մշակույթի մի շարք գործիչներ ծաղիկներ են խոնարհել Արամ Խաչատրյանի շիրիմին։
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային երաժշտական մրցույթին այս անգամ մասնակցում է 19 ջութակահար աշխարհի 13 երկրից՝ Թայվանից‚ Կորեայի Հանրապետությունից‚ Հոնկոնգից‚ Ռուսաստանից‚ Ֆրանսիայից‚ Լյուքսեմբուրգից‚ Կանադայից‚ Դանիայից‚ Շվեդիայից‚ Ճապոնիայից‚ Ավստրիայից‚ Հունաստանից‚ Հայաստանից: Կորոնավիրուսի տարածման պատճառով այս տարի մրցույթն անցկացվում է առցանց:
Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն առաջին անգամ մեկնարկել է 2003 թվականին՝ մեծ կոմպոզիտորի 100-ամյակին նվիրված տոնակատարությունների շրջանակում: Խաչատրյանական մրցույթը 2013-ին ընդգրկվել է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի կազմում՝դրա գոյության ամբողջ ընթացքում հանդիսանալով այդ պատվին արժանացած միակ հայկական մրցույթը:
Մրցույթն ուղղված է «դաշնամուր», «ջութակ», «թավջութակ», «դիրիժորություն», «վոկալ»  մասնագիտություններով շնորհալի երիտասարդ երաժիշտների բացահայտմանը: Մրցույթի անցկացմանն աջակցում է ՀՀ կրթության‚ գիտության‚ մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։

Стартовал XVI Международный конкурс имени Арама Хачатуряна
Современные технологии, в том числе искусственный интеллект, были использованы для организации XVI Международного конкурса имени великого композитора Арама Хачатуряна.
Как передает Арменпресс, об этом заявил министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян на пресс-конференции, посвященной началу XVI Международного конкурса им. Хачатуряна.
Министр отметил, что ежегодный конкурс имени Хачатуряна стал большим событием не только в культурной жизни Армении, но и в жизни многих стран и многих музыкантов.
«Арам Хачатурян - один из символов нашей культуры, поэтому мы придаем большое значение этому конкурсу. К сожалению, в этом году культура несет большие потери из-за распространения коронавируса, но, как объявило правительство Республики Армения, коронавирус, конечно, большая катастрофа для всего мира, но мы должны использовать эту ситуацию как новую возможность. Она и будет использована во время этого конкурса», - сказал Арутюнян.
Министр считает предложенные правительству решения по организации конкурса очень интересными и уникальными.
«Посмотрим, как они будут реализованы в эти дни. Желаю успехов всем участникам из разных уголков мира. Я думаю, что этот конкурс 2020 года будет уникальным и надолго запомнится», - заключил Арутюнян.
Перед началом пресс-конференции несколько деятелей культуры и искусства возложили цветы к могиле Арама Хачатуряна в Пантеоне Комитаса.
В этом году в Международном музыкальном конкурсе имени Арама Хачатуряна принимают участие 19 скрипачей из 13 стран, включая Тайвань, Республику Корея, Гонконг, Россию, Францию, Люксембург, Канаду, Данию, Швецию, Японию, Австрию, Грецию и саму Армению. В связи с распространением коронавируса, конкурс проводится в этом году онлайн.
Международный конкурс Хачатуряна был впервые проведен в 2003 году в рамках празднования 100-летия великого композитора. Конкурс Хачатуряна был включен во Всемирную федерацию международных музыкальных конкурсов в 2013 году и является единственным армянским конкурсом, удостоившимся этой чести за все время своего существования.
Конкурс направлен на выявление талантливых молодых музыкантов по специальностям «фортепиано», «скрипка», «виолончель», «дирижирование», «вокал». Конкурс проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.