Դիմակ կրելը պարտադիր պահանջ է, սակայն ոստիկանների գործողությունները պետք է լինեն համաչափ․ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ոստիկանության ծառայողների կողմից քաղաքացու բերման ենթարկելու վերաբերյալ սոցիալական ցանցերում տեսանյութի հրապարակումից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հանձնարարությամբ արագ արձագանքման խումբ է մեկնել ոստիկանության բաժին՝ բերման ենթարկված քաղաքացու հետ առանձնազրույցի, նրա իրավունքներին վերաբերող այլ անհրաժեշտ գործողություններ իրականացնելու համար: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում այս մասին գրել է Արման Թաթոյանը։
«Այս պահին կարող եմ ասել, որ բերման ենթարկելու պատճառ է քաղաքացու դիմակ պարտադիր կրելու Պարետի որոշման պահանջի չկատարումը: Այսօրվա հրապարակված տեսանյութն առերևույթ վկայում է, որ Ոստիկանության գործողություններն անհամաչափ են:
Մասնավորապես, չնայած Ոստիկանության ծառայողների քանակական գերակշռությանը, ոստիկաններին ուղղված քաղաքացու հորդորներն առ այն, որ ենթարկվում է ոստիկանի պահանջին և կհետևի նրանց, Ոստիկանության ծառայողները շարունակել են անձի նկատմամբ ֆիզիկական ուժի և հետո նաև հատուկ միջոցի գործադրումը»,- գրել է Թաթոյանը։
ՄԻՊ-ի կարծիքով՝ օրենքն, իհարկե, ոստիկանությանը վերապահում է ֆիզիկական ուժ կամ հատուկ միջոց, այդ թվում՝ ձեռնաշղթա գործադրելու լիազորություն, սակայն դա պետք է լինի հետապնդվող նպատակին և կոնկրետ իրավիճակին համաչափ՝ նաև հաշվի առնելով այն ենթադրյալ իրավախախտումը, որի կապակցությամբ ֆիզիկական ուժը կամ հատուկ միջոցը գործադրվում է:
«Իհարկե, ուժեղ ոստիկանությունը մարդու կարևոր պայման է մարդու իրավունքների երաշխավորման համար, սակայն ոստիկանության ծառայողների գործողությունները ցանկացած պարագայում չեն կարող ուղեկցվել նաև անձի արժանապատվությունը ոտնահարող գործողություններով: Իրավախախտում թույլ տված յուրաքանչյուր անձ պետք է ենթարկվի պատասխանատվության, սակայն այդ կապակցությամբ պետական մարմնի գործողությունները պետք է լինեն համաչափ։ Ուստի, բոլոր հարցերը պետք է պարզվեն ստուգմամբ»,- գրել է Թաթոյանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը բոլոր քաղաքացիներին կրկին կոչ է անում անվերապահ պահպանել կորոնավիրուսի կանխարգելման կանոնները։
Համացանցում տեսանյութ է տարածվել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ոստիկանության աշխատակիցները ձեռնաշղթա հագցնում և բերման ենթարկում քաղաքացուն։ Տեսանյութի հետ կապված ոստիկանությունից հայտնել էին, որ ոստիկանության օրինական պահանջը չկատարելու համար տվյալ քաղաքացին բերվել է ոստիկանություն։
Անդրադառնալով դեպքին՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ ոստիկանությունը ուժային կառույց է, և սահմանված կանոնների նկատմամբ բացահայտ արհամարհանք ցույց տվողների նկատմամբ, օրենքով սահմանված կարգով կարող է և պետք է ուժ կիրառի:

Ношение маски - обязательное требование, но действия полицейских должны быть соразмерны: Омбудсмен
Сразу после публикации видеоматериала о задержании гражданина сотрудниками полиции в социальных сетях по поручению Защитника прав человека Армана Татояна группа быстрого реагирования отправилась в отдел полиции для личной беседы с подвергнутым приводу гражданином, осуществления других необходимых действий, касающихся его прав. Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал Арман Татоян.
“На данный момент могу сказать, что причиной привода является невыполнение требования обязательного ношения маски со стороны гражданина. Видеоматериал опубликованный сегодня свидетельствует о том, что действия полиции были несоразмерны.
В частности, несмотря на количественное преобладание сотрудников полиции, призывы гражданина к полицейским о том, что он подчиняется требованию полицейских и будет следовать за ними, сотрудники полиции продолжили применение физической силы в отношении личности, а затем и специального средства”, - написал Татоян.
По мнению омбудсмена, закон, конечно, предоставляет полиции применение физической силы или специальные средства, в том числе, полномочия на применение наручников, однако это должно быть в соответствии с преследуемой целью и конкретной ситуацией, а также с учетом предполагаемого правонарушения, в связи с которым применяется физическая сила или специальная мера.
“Конечно, сильная полиция является важным условием для гарантирования прав человека, однако действия сотрудников полиции в любом случае не могут сопровождаться действиями, попирающими достоинство человека. Каждое лицо, допустившее правонарушение, должно быть привлечено к ответственности, однако в связи с этим действия государственного органа должны быть соразмерными. Поэтому все вопросы должны быть выяснены при проверке”, - написал Татоян.
Омбудсмен вновь призвал всех граждан безоговорочно соблюдать правила профилактики по борьбе с коронавирусом.
В сети распространено видео, на котором видно, как сотрудники полиции надевают наручники и подвергают приводу гражданина. В связи с видеоматериалом в полиции сообщили, что за невыполнение законного требования полиции данный гражданин был доставлен в полицию.
Касаясь инцидента, премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в Facebook  написал, что полиция - силовая структура, и в отношении тех, кто открыто игнорирует установленные правила, в установленном законом порядке она может и должна применить силу.