Վանաձորի թատրոնի ետնաբակում սկսվել են բացօթյա բեմի նախապատրաստման աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վանաձորի Հ. Աբելյանի անվան դրամատիկական թատրոնի ետնաբակում օրերս մեկնարկել են բացօթյա բեմի  նախապատրաստման աշխատանքները:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում թատրոնի լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Գոռ Փելեշյանն ասաց՝ հրաշալի է, որ թատրոնն ունի գեղեցիկ ետնաբակ և բացօթյա ներկայացումներ բեմադրելու եզակի հնարավորություն:
«Նախ և առաջ այստեղ 20-30 թատերասերի դատին ենք հանձնելու ռեժիսոր Արամ Մխիթարյանի բեմադրությամբ մանկական ներկայացումներ: Հետագայում հնարավոր է դեկորները փոխել և երեկոյան ներկայացումներ խաղալ մեծահասակների համար: Ավաղ, հստակ չենք կարող ասել, թե երբ են լինելու ներկայացումները, քանի որ դա կախված  է երկրում տիրող իրավիճակից»,-տեղեկացրեց Փելեշյանը:
Նա հիշեցրեց, որ շուտով Ստեփան Զորյանի տուն-թանգարանի այգում խաղալու են Զորյանի «Խնձորի այգին» ստեղծագործության հիման վրա բեմադրված ներկայացումը:
Մեզ հետ զրույցում թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Վահե  Շահվերդյանն ասել էր, որ այնտեղ կարող է միայն 30-40 հոգի ներկա լինել, բայց կարևորը միայն հանդիսատեսի քանակը չէ, այլև այն, որ թատրոնը շարունակի ստեղծագործական կենսագրությունը:

На заднем дворе Ванадзорского театра начались работы по сооружению сцены под открытым небом
На заднем дворе драматического театра им. Г. Абеляна Ванадзор на днях начались работы по сооружению сцены под открытым небом.
В беседе с корреспондентом Арменпресс ответственный по связям с общественностью и СМИ театра Гор Пелешян сказал, что театр имеет уникальную возможность - играть спектакли на под открытым небом, на заднем дворе театра.
“Прежде всего, здесь мы вынесем на суд 20 – 30 зрителей детские спектакли в постановке режиссера Арама Мхитаряна. В дальнейшем можно будет сменить декорации и играть вечерние спектакли для взрослых. Увы, мы не можем точно сказать, когда будут спектакли в зале, поскольку это зависит от ситуации в стране”, - сообщил Пелешян.
Он напомнил, что вскоре в саду Дома-музея Степана Зоряна они будут играть спектакль, поставленный на основе произведения Зоряна “Яблоневый сад”.
В беседе с нами художественный руководитель театра Ваге Шахвердян сказал, что там сможет присутствовать только 30 - 40 человек, но главное не только количество зрителей, но и то, чтобы театр продолжал свою творческую биографию.