Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի թթվածին արտադրող կայանը կարդիականացվի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի Կրիոգեն կայանը կարդիականացվի: Կայանը հիմնադրվել է 1978 թվականին, արտադրում է բարձր որակի թթվածին: Տասնամյակներ շարունակ գործող կայանն այս օրերին գերծանրաբեռնված է աշխատում հանրապետության բուժհաստատություններին թթվածին հասցնելու համար:
Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի տնօրեն Անի Ապրահամյանը «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց, որ ստեղծվել էր մի իրավիճակ, ըստ որի, կայանի աշխատանքը վտանգված էր, կարող էր անդառնալի հետևանքներով զարգացում լինել:
«Իրավիճակն այնպիսին է, որ ամեն վայրկյան կարող են սարքավորումները պարզապես չդիմանալ: Գլխավոր մտահոգությունն այն էր, որ եթե կայանի աշխատանքը խափանվեր, ապա հիվանդներին թթվածին մատակարարելը կլիներ հարցականի տակ: Դիմեցինք համապատասխան կառույցներին, շատ արագ արձագանքեցին»,-ասաց Անի Ապրահամյանը:
Ընդանուր առմամբ, 250 միլիոն դրամ է անհրաժեշտ թթվածնի կայանի անխափան աշխատանքի համար: Անի Ապրահամյանը նշեց, որ երկու ուղղությամբ պետք է աշխատանք տարվի, մեկը նորոգումն է, մյուսը՝ երբ հնարավոր լինի, նման նոր կենտրոն ստանալն է:
Այժմ լաբորատորիան պատրաստում է նախահաշիվները: Կայանի վերազինումը հնարավորություն կտա ավելացնել թթվածնի արտադրության ծավալները:

Станция по производству кислорода научной лаборатории им. Алиханяна будет модернизирована
Криогенная станция Национальной научной лаборатории им. А. И. Алиханяна будет модернизирована. Станция, действующая на протяжении десятилетий, в эти дни перегружена работами доставки кислорода в медучреждения республики.
Станция была основана в 1978 году, она производит высококачественный кислород. Директор Национальной научной лаборатории Ани Апраамян на пресс-конференции в конференц-зале Арменпресс отметила, что сложилась ситуация, согласно которой работа станции оказалась под угрозой, могла быть необратимые последствия.
“Ситуация такова, что каждую секунду оборудование может просто не выдержать. Основная проблема в том, что если работа станции будет нарушена, то поставка кислорода пациентам будет под вопросом. Мы обратились в соответствующие структуры, очень быстро отреагировали”, - сказала Ани Апраамян.
В общей сложности для бесперебойной работы кислородной станции необходимо 250 млн драмов.  В настоящее время лаборатория готовит смету. Переоснащение станции позволит увеличить объемы производства кислорода.