Այս տարվա առաջին 6 ամիսներին ՀՀ-ում ավելի քիչ մահ է գրանցվել, քան 2019-ի նույն ժամանակահատվածում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց Հայաստանում գաղտնի հարսանիքների, խնջույքների, վերջին զանգերի և այլ միջոցառումների անցկացման փաստերի մասին։ Այդ մասին վարչապետը նշեց բրիֆինգի ընթացքում՝ տեղեկացնելով, որ դա պարզ է դարձել հանրային վերահսկողության ֆլեշմոբի արդյունքում։
«Արձանագրեցինք, որ կանոնները չեն պահպանում հանրության տարբեր շերտերը, լայն ծավալով։ Տեղի են ունեցել գաղտնի հարսանիքներ, խնջույներ, վերջին զանգեր, այլ տոնական միջոցառումներ և այս ամենը բերեց նրան, որ գործ ունենք կանոնների ապակենտրոն չպահպանման հետ։  Այս ամենը պետք է ունենար պատճառ։ Ինձ համար կարևոր է հասկանալ պատճառները, թե ինչու են մարդիկ այսպես անփույթ կերպով վերաբերվում կանոններին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ գտել է հարցի պատասխանը։
«Որքան էլ զարմանալի թվա, բայց այս տարի ՀՀ-ում ավելի քիչ մահ է գրանցվել։ Այս տարվա առաջին վեց ամիսներին, քան նախորդ տարի։ Ավելին, մայիսին 320-ով պակաս մահ է գրանցվել ՀՀ-ում, քան նախորդ տարվա մայիսին, որովհետև այս տարի, վիրուսի բերումով, շատ ավելի մեծ թվով մարդիկ են ստացել անհրաժեշտ առողջապահական աջակցություն։ Կա ևս մի գործոն, դժբախտ պատահարների թվի նվազումը՝ կապված տեղաշարժի սահմանափակման հետ»,- ասաց վարչապետը։

В первые 6 месяцев в Армении зарегистрировано меньше смертей, чем в аналогичный период 2019-го
Премьер-министр Никол Пашинян сообщил о фактах проведения свадеб, вечеринок, последних звонков и других мероприятий в Армении. Как сообщает Арменпресс, премьер-министр сказал об этом во время брифинга, сообщив, что это стало ясно в результате флешмоба общественного контроля.
«Мы констатировали, что правила не соблюдают различные слои общества, и это происходит в больших масштабах. Были проведены тайные свадьбы, вечеринки, последние звонки, другие торжества, и все это привело к тому, что мы имеем дело с децентрализованным несоблюдением правил. Все это должно было иметь причину. Мне важно понять причины, по которым люди так небрежно относятся к правилам», - сказал премьер-министр, добавив, что нашел ответ на этот вопрос.
«Как бы удивительно это ни было, в этом году в Армении зарегистрировано меньше смертей. В первые шесть месяцев этого года было меньше смертей, чем в аналогичный период прошлого года. Более того, в мае в Армении было зарегистрировано на 320 случаев смерти меньше, чем в мае прошлого года, поскольку в этом году из-за вируса гораздо большее число людей получило необходимую медицинскую помощь. Есть еще один фактор: уменьшение количества несчастных случаев из-за ограничения движения», - сказал премьер-министр.